Muziejų naktys 2015 m. "Vakarojimai Puziniškio dvarelyje"

Rajono viešoji biblioteka į Puziniškio muziejų, Gabrielės Petkevičaitės - Bitės gimtinę jau šeštąjį kartą pakviečia visus pavakaroti, atversdama vis naują šios reikšmingos vietovės istorijos puslapį. Šventėje žiūrovai ir atlikėjai, improvizuodami skirtingus personažus, patys tampa įvairių istorijos laikmečių liudytojais.

Pirmąjį vasaros penktadienio vakarą Puziniškio dvarelio aplinkoje besisukiojantys dvariškiai, tarnaitės sutikinėjo atvykusius svečius. Frakuoti ponaičiai, pasidabinusios panelės, skrybėlėti ponai, atvykę karieta - sunku buvo atskirti, kokių tai laikų atstovai. Ši mįslė buvo įminta pagarsinus svarbią mūsų kultūros istorijoje sukaktį – 170-ąjį rašytojos Žemaitės gimtadienį, minimą birželio 4 dieną.
Gyvendama Puziniškyje ji, kartu su G.Petkevičaite - Bite kūrė pjeses, pasirašinėdamos slapyvardžiu „Dvi moteri“. Dvarelio terasoje atgijo pirmoji jų drama „Kaip kas išmano teip save gano“. 1904 m. išspausdintą pjesę pastatė smilgiečiai, susibūrę į mėgėjų trupę „Saulėgrįža“ (vad. Audronė Palionienė). Puikiai vaidinančių  artistų parodyta šimtmečio senumo istorija  įtaigiai atskleidė ir šiems laikams tinkančias žmonių ydas.
Šiais, Etnografinių regionų metais, šventėje buvo puiki galimybė pasidžiaugti ir kitais Panevėžio krašto kultūriniais ypatumais.  Daug ko galima išmokti buvo čia laikinai įsikūrusiame Upytės Tradicinių amatų centre. Tautodailininkė Irena Vilienė mokė spalvingų juostų rišimo paslapčių, buvo galima įvaldyti puodžių amatą nusižiedus puodynę, o centro vadovė Aušra Sidorovienė vaišino dvarelio skanėstais.
Sodiečių jomarke akį traukė dailūs rankdarbiai – riešinės, segės, savo puikius darbus rodė Panevėžio aklųjų draugijos amatų būrelio atstovės, kvepėjo namine duona ir sūriais, Juozas Klioris pristatė savo ūkyje auginamą ekologinę produkciją.
Nuotaikingomis melodijomis vakarą  paįvairino atvykę ByTikZyz” muzikantai.  Šoko ir jauni ir seni! Buvo prisiminti smagūs lietuviški ir kiti šokiai – „Malūnėlis“, „Oira“, „Padispanas“, „Delnų polka“ ir kt.
Kas norėjo, galėjo iki valiai važinėtis karieta, traukiama puikių smilgiečio Algimanto Pamarnacko žirgų. Fotografas Gintaras Lukoševičius vos spėjo suktis tarp retrofotosesijos dalyvių. Visus, norinčius gražiai atrodyti senovinėje nuotraukoje puošė ši darbą išmanančios ponios - Jolanta ir Birutė. Netruko ir kitų pramogų – buvo žaidžiami senoviniai  žaidimai, lošiama “Dvarelio loterijoje“,  menamos istorinės mįslės, muziejuje mokomasi senovinio rašto.
Renginio pagrindinis rėmėjas – Lietuvos Kultūros taryba. Renginio organizatorius – Panevėžio rajono viešoji biblioteka dėkoja visiems renginio draugams ir rėmėjams: Panevėžio rajono savivaldybei, Smilgių kultūros centrui, Ėriškių kultūros centrui, Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurui, fotomenininkui Gintarui Lukoševičiui, Daliai Ajauskienei, Algiui Pamarnackui ir kitiems, padėjusiems įgyvendinti idėjas ir darbus.

Paskutinį kartą redaguota: 2024-04-12, 08:07:12