Skaitymo skatinimo seminaras rajono bibliotekininkams

2023 gruodžio 04

Rajono bibliotekininkų literatūrinio pažinimo kompetencijų ugdymui, skaitymo skatinimo metodų tobulinimui buvo organizuotas seminaras „Skaitytojas ir knyga“, kurį vedė rašytoja, dramaturgė, edukatorė, literatūros tyrinėtoja Sandra Bernotaitė.

Susitikime, vykusiame Teams aplinkoje, dalyvavo virš 40 bibliotekininkų, dirbančių rajono viešojoje ir įvairių rajono vietovių bibliotekose. Pirmoje seminaro dalyje buvo nagrinėjama knygos ir skaitytojo komunikavimo aspektai, akcentuojant neatsiejamą ryšį tarp kalbėjimo, skaitymo ir rašymo.

Lektorė pristatė savo vykdytą tyrimą „Kodėl jūs neskaitote“ bei  pakvietė  bibliotekininkus pasidalinti suformuotais išankstiniais stereotipais. Buvo aiškinamasi, kaip svarbu nustatyti tikslinę auditoriją, išskiriant kultūros vartotojų ir kultūros skleidėjų grupes, kokias priemones naudoti, kreipiantis į jas, kaip profiliuoti skaitytoją, siūlant žanrinę literatūrą.

Nagrinėjant literatūros atrankos ir pasiūlos skaitytojui temą, buvo apžvelgiami objektyvūs ir subjektyvūs kriterijai, apibūdinantys knygos vertę. Autorė nagrinėjo 12 punktų, pagal kuriuos sprendžiame apie knygą ir ieškome atsakymo, kas yra gera knyga, kas gali patraukti ir atstumti skaitytoją. Bibliotekininkus sudomino autorės pristatytas skaitymo skatinimo eksperimentas,  kurį taikė vesdama kūrybinio rašymo edukacijas neskaitiems arba mažai skaitantiems dalyviams. Akcentavo, kaip svarbu „nuimti įtampą nuo pasirinkimo knygos“, nenaudojant išankstinių nuostatų ir vertinimų, skatinant dalyvius reikšti savo emocijas. Bibliotekininkai šią lektorės patirtį galės pritaikyti organizuojant knygų klubų susitikimus, edukacinius užsiėmimus.

Lektorė dalijosi įspūdžiais, naudojantis bibliotekų paslaugomis gyvenant   Australijoje,  Amerikoje, akcentuodama lektūros įvairovę bei skaitančiųjų gausą: čia investuojama į bibliotekas; jos tampa priemone, skleidžiant kultūrą.

Seminaro dalyviai domėjosi ir lektorės, kaip rašytojos,  kūrybine veikla, jos paskutiniu išleistu romanu „Akys chimeros“.  Pasak jos, jis dar skinasi kelią į plačią auditoriją, nors tema – tarpukario Kaunas, visada dominanti ir intriguojanti. Romane daug istorinių faktų apie to meto epochą, rašytojus, o centrinė figūra – Salomėja Nėris.   Autorė kuria spalvingus veikėjų portretus, naudodama to laikmečio kalbos manierą, satyrines metaforas, siekiant perteikti autentiškumą. Bibliotekininkai neabejoja, kad šį kūrinį galės pasiūlyti kuo platesniam skaitytojų ratui.

Seminaras buvo įdomus ir naudingas, atskleidęs, kad bibliotekininko,  kaip tarpininko tarp knygos ir skaitytojo, vaidmuo skaitymo skatinimo  procese yra reikšmingas ir svarbus.

Paskutinį kartą redaguota: 2024-01-02 10:34:05