Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena

2024 gegužės 07
calendar Viešoji biblioteka

Kasmet gegužės 7-ąją Lietuvoje minima Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena, nes 1904 metų gegužės 7 d. buvo panaikintas carinės Rusijos valdžios įvestas lietuviškos spaudos draudimas. Per 40 metų trukusį spaudos draudimo laikotarpį, atrodytų, turėjusį galutinai nuslopinti lietuvybę, ją sustiprino, paskatino tautiškumo ir lietuviškos spaudos atgimimą. Spaudos draudimo metu buvo išleisti pirmieji lietuviški laikraščiai „Aušra“ (1883–1886) ir „Varpas“ (1889–1905). Per 40 metų trukusį spaudos draudimo laikotarpį Mažojoje Lietuvoje, neskaičiuojant laikraščių, buvo išspausdintos 1 856 knygos lietuviškais rašmenimis. Turėtume nepamiršti ir atitikmens pasaulyje neturinčio knygnešystės fenomeno, dėl kurio lietuviškos knygos slapta pasiekdavo savo skaitytojus. Apsilankę Panevėžio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Juozo Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejuje, susipažinsite su knygnešystės ir lietuviškos spaudos istorija.

Viešosios bibliotekos kraštotyros skaityklos lentynose – knygos apie Panevėžio rajoną nuo spaudos draudimo laikotarpio  iki šių dienų. Naujai leidžiamas knygas užsakome iš leidyklų, vykdydami viešuosius pirkimus, tačiau knygas išleistas mažu tiražu labai sunku bibliotekai įsigyti. Dėkingi mūsų kraštiečiams, bendruomenėms, kultūros centrams, kurie savo leidinius dovanoja bibliotekai: Juozui Klioriui, Laimučiui Žaliui, Emilijai Valentinavičienei, Raguvos kultūros centrui, Šilų bendruomenei ir daugeliui kitų.

Kviečiame dovanoti Panevėžio rajono viešajai bibliotekai savo leidinius ir suteikti galimybę skaitytojams susipažinti su Jūsų kūryba. Jūsų leidinių aprašai Lietuvos integralioje bibliotekų informacijos sistemoje bus  matomi ir surandami visos Lietuvos skaitytojų, kuriems įdomi  Panevėžio istorija, kraštiečių kūryba.

Informaciją parengė Vidmanta Trečiokienė

Paskutinį kartą redaguota: 2024-05-07 17:04:02