„Nykstančių drobių ženklai“ saugo nykstančių tradicijų atmintį
2025 liepos 16
Visą likusią vasarą Panevėžio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje bus eksponuojama nepakartojamo grožio ir gilios prasmės kupina tautodailininkės Jolantos Žalalienės kūrybos darbų paroda „ Nykstančių drobių ženklai“. Menininkės kūryba - tai unikalus tradicinės tekstilės ir šiuolaikinės tapybos dialogas.
Parodoje autorė kviečia žiūrovą atrasti senųjų etnografinių lovatiesių vertes, kurių paslaptis atveria vaizduodama dėmes ir skyles, karpymą, irimą, korėjimą, blukimą, dūlėjimą, deginimą. Pasak autorės, senėjimo procesuose susipina daugybė esmių, tokių kaip laikinumas, nostalgija, kultūrinė praeitis, taip pat svarbi vidinė daikto vertė – žinių apie praeitį šaltinis. "Įdomus pasirodė dūlėjimo procesas – laiko ženklai atsiradę audinyje," - pasakoja autorė.
Darbuose menininkė naudoja rankų darbo raštuotų lovatiesių atspaudus ir audinių atraižas. Atspaudų ženklai popieriuje ar drobėje palieka atsitiktines žymes, todėl šis procesas tampa tik iš dalies kontroliuojamas. Tokiu būdu sukuriamos netikėtos vaizdinės asociacijos. Kai kurie darbai turi pasakojimus. Jie – vaikystės prisiminimai. Tiksliau, išgyventos būsenos. Tekstuose yra panaudoti tarmiški žodžiai ir sąvokos, paryškinantys tikrąsias veiksmo aplinkybes.
Menininkės darbų ciklas „ Nykstančių drobių ženklai“ pelnė VDA garbės profesoriaus dailininko Antano Tamošaičio I laipsnio premiją „Už šiuolaikiškumą interpretuojant lietuvių liaudies tekstilę.“ Jolanta Žalalienė, kilusi iš Molėtų, jau nuo 1997 m. yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė. Mokėsi ir baigė Vilniaus dailės akademiją. Jos darbų pobūdis – siuvinėjimas, juostų pynimas, rankdarbiai ir kostiumo detalės.
2006 m. už aukštaitiškas pintas juostas suteiktas Lietuvos liaudies meno kūrėjo statusas. Tais pačiais metais – tradicinių amatų meistro vardas.
Būtinai apsilankykite parodoje: juk „Nykstančių drobių ženklai“ – tai išskirtinio grožio kūriniai, saugantys nykstančių tradicijų atmintį.
Paskutinį kartą redaguota: 2025-07-16 16:01:59