Mini Europos stotelės bibliotekoje: stabtelk, luktelk, pasirink!

Mini Europos stotelės bibliotekoje: stabtelk, luktelk, pasirink!

2024 gegužės 09
calendar Viešosios bibliotekos abonementas

Europos dieną, minimą gegužės 9-ąją, rengiama kasmetinė tarptautinė šventė, simbolizuojanti Europos taiką ir vienybę. Šią dieną minimas istorinis įvykis – 1950 m. gegužės 9 d. Roberto Schumano pristatytas pasiūlymas dėl Europos organizacijos. Šis pasiūlymas laikomas Europos Sąjungos (ES) pradžia. Lietuvai svarbi dar viena data – gegužės 1-oji. Šiemet šią dieną minėjome 20 metų narystę Europos Sąjungoje.

Ar kada nors svajojote aplankyti visą Europą per vieną dieną? Skaitant knygas tai įmanoma: stabtelkite mini Europos stotelėje bibliotekoje, išsirinkite Europos šalies vėliavėle pažymėtą knygą ir skaitydami nukeliaukite į pasirinktą šalį.

Robertas Menasse – vienas žymiausių šiuolaikinių austrų rašytojų, nemėgstantis būti vadinamas austru. Menasse renkasi būti vieniečiu. Ir europiečiu. Sostinė – balzakišką tradiciją tęsiantis europietiškas romanas. Puikios literatūrinės kokybės tekstas, skirtas, regis, neįmanomam dalykui – Europos Sąjungai. Europos Komisijai. Briuseliui kaip ES sostinei. Ką? Taip. „Sostinė“ – monumentalus romanas, kupinas absurdo ir ironijos, o drauge – graudulio ir žmogiškumo. Groteskiška ir nepaprastai paveiki šiuolaikinės Europos mozaika.

Praha, iki pareikalavimo – daugiasluoksnis autobiografijos požymių turintis pasakojimas apie garsią XX a. rašytojų šeimą. Jos autorius Jindřichas Mannas – rašytojo Heinricho Manno, žymiojo Thomo Manno brolio, anūkas, gimęs komunistinėje Čekoslovakijoje penktajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Pasakodamas apie mažai žinomą Mannų šeimos gyvenimo periodą autorius Jindrich Mann leidžiasi į nepaprastą kelionę sekdamas praeities pėdsakais. Iš vaikystės prisiminimų, šykščių tėvų pasakojimų, vėliau atrastų šeimos ir archyvinių dokumentų, istorinių faktų bei vertinimų jis tarsi audeklą audžia dvidešimtojo amžiaus Vidurio Europos paveikslą.

Nikosas Kazantzakis vienas svarbiausių XX a. graikų filosofų ir moderniosios literatūros autorių.Graikas Zorba – jo vardą išgarsino filmas, o dar labiau juostai sukurta sirtakio melodijos versija. Vis dėlto pirmiausia „Graikas Zorba“ yra literatūrinis fenomenas – laisvo, nevaržomo, "čia ir dabar" gyvenimu besimėgaujančio žmogaus istorija. Nors gali pasirodyti, kad Zorba įkūnija jaunystės šėlsmą ir abejingumą, taip nėra. Jis brandžios, įsisąmonintos laisvės šauklys, per ilgus gyvenimo metus susikūręs pilnaverčio gyvenimo filosofiją ir atradęs tikrąją išmintį. Zorbos laisvė nėra paika, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio – kelyje link jos būta ir nusivylimo, ir vienatvės ir depresijos, tačiau galiausiai aistra gyvenimui triumfuoja. Knyga "Graikas Zorba" - nuotaikingas ir liūdnas, gilus ir subtilus kūrinys.

M. Coetzee kūrinyje Lenkas, kupiname psichologinių įžvalgų apie žmonių santykių nepastovumą, pasakojama apie lenkų pianistą Vitoldą Valčikievičių – energingą ir „ekstravagantišką baltaplaukį“, pametusį galvą dėl Beatričės, elegantiškos meno mecenatės iš Barselonos. Moteriai tenka pasirūpinti atvykusiu koncertuoti pianistu, tačiau ji tai daro tik iš mandagumo, be entuziazmo: nei koncertas, nei pianisto talentas Beatričės nesužavėjo. Nobelio ir dukart Bookerio premijos laureato romanas aprėpia ištisą pojūčių gamą – nuo aklos meilės iki užuojautos, nuo nepasitikėjimo iki ištikimybės.

Nuo pirmųjų eilučių prikaustantis labai moteriškas romanas "Rygos ilgesys" apie amžiną meilę, draugystę ir klastą, ir… aišku, apie kerinčią aukštąją madą – kuri moteris tam atsispirs?
Žinoma vokiečių rašytoja Karen Winter sugrąžina skaitytoją į 1894 metus – į nuošalų Latvijos dvarą. Būtent čia prasideda keista ir paslapčių gaubiama šeimos istorija. Vokiečio dvarininko dukters Malu gyvenimas nuo pat vaikystės paženklintas nelaimės. Motina ją apkaltina žmogžudyste. Atstumta mergaitė iš mažų dienų mokosi siūti ir domisi mada. Ji susidraugauja su pastoriaus dukra Konstance. Tarp šios brolio ir Malu užsimezga šilti jausmai. Tačiau užgriūva Pirmasis pasaulinis karas su nelaimėmis ir praradimais.

Nicky Pellegrino gimė Liverpulyje, bet vaikystėje su šeima atostogaudavo Italijoje. Jos pasakojimus pagardina tų vasarų prisiminimai – aistros, kivirčai ir, svarbiausia, maistas. Autorės knygos skatinanti atverti širdį nuotykiams ir pagaliau ryžtis pokyčiams.

Kiara– Italija, 1964-ieji. Marija yra vyriausia Karozų šeimos dukra. Jai šešiolika. Bet ji mato tik virtuvę, kur kiekvieną rytą mama kepa duoną, ir Angelio kavinę, kur susitinka draugai ir verdama stipri kava. Tėvai deda daug vilčių į savo pirmagimę, bet ji turi savų planų. Tai knyga apie tris skirtingų kartų moteris ir senąją italų virtuvę, kuri jas sieja.

Sicilietiška istorija“ – Saulės nugairintose Sicilijos kalvose Lukas Amorė moko gaminti valgius, kurių receptus jo šeimos moterys perdavė iš kartos į kartą. Ruošdamasis priimti naują grupę kulinarijos mokykloje „Meilės maistas“, jis tikisi, kad kursai bus tokie patys, kaip visada. Jis gamins valgį, veš savo mokinius aplankyti vynuogynų ir alyvmedžių giraičių, valgys kartu, susibičiuliaus ir po dviejų savaičių jie išsibarstys po visus pasaulio kampelius, iš kurių buvo atvykę. Tačiau Luko laukia staigmena.

Šias ir dar daug kitų knygų apie Europos šalis ir Europos autorių parašytų kūrinių rasite bibliotekoje, o užsisakyti galite elektroniniame portale ibiblioteka.lt.

 

Parengė Rima Karpinskienė


Paskutinį kartą redaguota: 2024-05-09 10:13:26