„Lozoraičiai kelyje į laisvę“. Paroda, skirta diplomatų Lozoraičių metams

„Lozoraičiai kelyje į laisvę“. Paroda, skirta diplomatų Lozoraičių metams

2024 gegužės 03
calendar Viešosios bibliotekos galerija "Prie knygų"

Lietuvoje minimi diplomatų Lozoraičių metai skatina prisiminti šias iškilias asmenybes , savo gyvenimu ir tikėjimu rodžiusias pavyzdį visai Lietuvai.  Panevėžio rajono   savivaldybės viešojoje bibliotekoje visa gegužės mėnesį eksponuojama kilnojamoji nuotraukų paroda „LOZORAIČIAI KELYJE Į LAISVĘ”.

Iš Užnemunės valstiečių kilusi Lozoraičių giminė paliko neišdildomą pėdsaką lietuvių tautos kelyje į laisvę ir stovi lygia greta šalia tokių Lietuvos politikai, kultūrai, švietimui nusipelniusių asmenų kaip Biržiškos, Jablonskiai, Vailokaičiai, Vileišiai ir kiti. Trys Lozoraičių kartos nuosekliai dirbo Lietuvos valstybingumo baruose kuriant, įtvirtinant, išsaugant ir atkuriant Lietuvos valstybingumą per visą XX amžiaus Lietuvos istoriją. Pirmasis iškilus šios šeimos atstovas – Motiejus Lozoraitis (1866–1907). Jis buvo Lietuvos teisininkas, pirmasis lietuvių advokatas. Jo sūnus Stasys Lozoraitis vyresnysis (1898–1983), žymus XX a. Lietuvos valstybės veikėjas, dirbo Lietuvos pasiuntinybėje Vokietijoje. Jis buvo Lietuvos pasiuntinys ir laikinasis reikalų patikėtinis prie Šventojo Sosto, Lietuvos užsienio reikalų ministras, Lietuvos Respublikos nepaprastasis pasiuntinys ir įgaliotasis ministras Italijoje

Lietuvos diplomatinės tarnybos kelią pasirinko ir abu S. Lozoraičio sūnūs – Stasys Lozoraitis jaunesnysis ir Kazys Lozoraitis (1929–2007 m.). Tai buvo tarnystės Lietuvai kelias, nes okupuotos valstybės diplomatų darbas nebuvo jokia privilegija, veikiau priešingai – sunki ir nedėkinga veikla.

Parodoje eksponuojamos Lietuvos Lozoraičių šeimos fotografijos iš Vytauto Didžiojo universiteto S. ir S. Lozoraičių muziejaus fondų, taip pat pirmą kartą pristatomos fotografijos iš Lietuvos centrinio valstybės archyvo Fotodokumentų skyriaus Stasio Lozoraičio jaunesniojo ir Danielos Lozoraitienės kolekcijos.

Fotografijų autoriai – lietuviai Algirdas Sabaliauskas, Vladas Ščiavinskas, Jonas Staselis, taip pat užsienio fotografai – Arturo Mari, Michele Iannacci.

Parodą parengė – Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Parlamentarizmo istorinės atminties skyrius. Parodos koncepcijos ir tekstų autorius – Žydrūnas Mačiukas, nuotraukų redaktorius – Andrius Petrulevičius, dizainerė – Miglė Baltrūnaitė .

Parodos partneriai:  Lietuvos centrinis valstybės archyvas , Vytauto Didžiojo universiteto S. ir S. Lozoraičių muziejus.

Informaciją parengė D. Pamerneckytė


Paskutinį kartą redaguota: 2024-05-03 14:12:07