Mano tėvas Šagalas

Goldreich, G. Mano tėvas Šagalas

Goldreich, Gloria. Mano tėvas Šagalas : romanas. –Vilnius : Tyto alba, 2018. – 583 p.

Mano tėvas Šagalas“ – pasakojimas apie tėvą ir dukrą, sudėtingus ir įtemptus jų santykius, balansuojančius tarp meilės ir neapykantos. Ida – temperamentinga neeilinė mergina, jos tėvas – visame pasaulyje garsus menininkas, tapytojas Marco Chagallas. Šis istorinis romanas – užburianti ekskursija po bohemišką ir menu alsuojantį Paryžių, o taip pat – Europos žydų likimo liudijimas XX a. vidurio įvykių verpetuose.

Nacių okupuotoje Prancūzijoje žydų kilmės Chagallui nuolat gresia pavojus. Menui ir kūrybai atsidavęs tapytojas nemato ir nepripažįsta virš jo šeimos pakibusio Damoklo kardo. Idai tenka sunkus pasirinkimas – išlįsti iš tėvo šešėlio ir tapti savarankiška, ar visomis išgalėmis gelbėti tėvą nuo priešų ir, pirmiausia, nuo jo paties?

Dailininkas Marcas Chagallas laikomas vienu svarbiausių žydų XX a. menininkų. Iš žydų religijos ir kultūros jis skolindavosi simbolius ir siužetus savo kūriniams, nors pats buvo netikintis.
Chagallas susijęs ir su Lietuva – jis gimė buvusiose Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemėse, Vitebsko mieste (dab. Baltarusija), o jo darbai 1922 m. buvo eksponuojami Kaune. Iš Vitebsko dailininko bei jo šeimos kelias driekėsi į Sankt Peterburgą, Maskvą, Paryžių, o Antrojo pasaulinio karo metais – net anapus Atlanto. „Kai mirs Matisas, Chagallas liks vienintelis tapytojas, suprantąs kas iš tiesų yra spalva“, – šeštajame XX a. dešimtmetyje kalbėjo garsusis Pablo Picasso.

Amerikiečių rašytoja Gloria Goldreich – žydų kultūros tyrinėtoja ir populiarintoja.  Jos knyga „Lėjos kelionė“ 1979 m. apdovanota Nacionaline žydų knygos premija.


Paskutinį kartą redaguota: 2024-03-26 17:10:17