Žlugimas

Žlugimas. Jared Diamond

Ne vienai civilizacijai buvo lemta išnykti. Egzistuoja dėsningumai, lemiantys, ar su problemomis susidūrusi kultūra išliks, ar išnyks. 

Žlunga polineziečių kultūros Velykų bei kitose Ramiojo vandenyno salose, Amerikos indėnų anasazių bei majų civilizacijos ir vikingų kolonija Grenlandijoje. Su panašiomis problemomis, kaip ir šios civilizacijos prieš žlugimą, žmonija susiduria ir šiandien. Jau kilo katastrofos nūdienos Ruandoje bei Haityje, didelės bėdos grėsė Kinijai ir Australijai. Jis kalba ir apie mūsų civilizaciją ir pavojaus ženklus jai.

Akis atveriančių įžvalgų kupinam ir įtraukiančiam „Žlugimui“ lemta tapti viena iš būtiniausių šių laikų knygų, nes autorius užduoda neatidėliotiną klausimą: kaip mūsų civilizacijai išvengti ekologinės savižudybės? Istorikas Yuvalis Noah Hararis laiko Jaredą Diamondą vienu pagrindinių knygos „Sapiens“ įkvėpėjų.

„Diamondas geba mokslines sąvokas perteikti aiškiai, jis detaliai ir įtikinamai aprašo žlugusių visuomenių atvejus, aktualius ir dabarčiai.“
The New York Times

Pulitzerio premiją už veikalą „Giklai, mikrobai ir plienas“ (1997, liet. 2018) laimėjęs geografas, istorikas Jaredas Diamondas kitoje jau klasikine laikomoje knygoje – „Žlugimas“ (2005) – tiria, kaip politiniai konfliktai, klimato kaita ir demografinis sprogimas sukuria sąlygas civilizacijai žlugti. Autorius aptaria ir jau išnykusias praeities civilizacijas, ir tas, kurioms pavyko išlikti.

Turinys

Užsakyti


Paskutinį kartą redaguota: 2024-06-21 12:33:31