Juozo Tumo – Vaižganto ir knygnešių muziejus

Unikalus ir vienintelis Lietuvoje knygnešių muziejus įsikūręs vaizdingose Krekenavos apylinkėse, Ustronės vienkiemyje esančios sodybos klėtyje. Čia 19 a. buvo Garšvių knygnešių bendrovės susibūrimų vieta, buvo slepiama draudžiama spauda. Ekspozicija įkurta 1987 - 1991 metais. Svirnas susijęs ir su rašytojo, švietėjo J.Tumo-Vaižganto gyvenimu ir veikla, jam 1902-1905 metais klebonaujant Vadaktėliuose. Jo atminimui įkurta ekspozicija.

Edukacinės programos:

1.Knygnešio pasakojimai
Pristatomas spaudos draudimo laikotarpis (1864-1904). Susipažįstama su Panevėžio krašto knygnešiais, Garšvių knygnešių draugija. Susitinkama su „knygnešiu“, kuris pasakoja apie knygų slėpimo ypatumus. Vyksta teatralizuota viktorina „Atspėk, kas knygnešio maiše‘. Mokomasi to laikotarpio dainų, žaidimų. Trukmė – 1 val.
Edukacinės programos bilietas 1,40 €

2. Vaižgantas – linų ir kanapių dievas
Pristatoma J.Tumo Vaižganto asmenybė, švietėjiška, kūrybinė veikla. akcentuojant jo gyvenimo (1902-1905) laikotarpį, kunigaujant Vadaktėlių bažnyčioje, dalyvaujant draudžiamos lietuviškos spaudos platinimo veikloje. Aiškinama slapyvardžio kilmė, siejant su lietuvių tautosaka ir tradicijomis. Mokomasi senovinių lietuviškų dainų, šokių, žaidimų. Susipažįstama su senųjų augalų vaistinėmis ir maistinėmis savybėmis, juos ragaujant. Trukmė – 1 val.
Edukacinės programos bilietas 1,40 €

Kultūros paso paslauga:

Edukacinė programa "Nuo knygnešių iki tautiškos giesmės" (1 - 4 kl. moksleiviams)
Edukacinę programą sudaro dvi dalys po 25 – 30 min.
Programa skatina suprasti, kaip knyga, švietimas, mokslas skatino tautinį ir kultūrinį sąmonėjimą.
I dalyje dalyviai susipažįsta supažindinami su lietuviškos spaudos draudimo laikotarpiu, su istoriniu Garšvių kaimu bei knygnešių veiklą įprasminančiais paminklais bei vietomis. Teatralizuotai supažindinama su knygnešystės istorija, knygnešio rūbais apsirengęs muziejininkas įtraukia dalyvius į teminį simuliacinį žaidimą. Vyksta viktorina „Atspėk, kas knygnešio maiše“. Žaidžiami senoviniai žaidimai Improvizuojama knygnešio ir žandaro akistata. Susipažįstama su draudžiamos lietuviškos spaudos laikų rašmenimis, su kirilica.
II dalyje dalyviai supažindinami suvalstybingumo simboliais, panaudojant knygą vaikams „Tautiška giesmė. Įdomybių knygą V. Kudirkos kūrinio motyvais“ (autorius L.Trota). Vyksta netradicinė istorijos pamoka ir netikėtos kūrybinės improvizacijos. Remiantis knygos tekstu ir iliustracijomis, paruošta vaizdinė medžiaga multimedijoje. Vaizdų, klausimų, užduočių pagalba vaikai aiškinasi tautiškos giesmės žodžių prasmę, įvardija asmenybes, prisidėjusiais prie Lietuvos valstybės kūrimosi padedančių suprasti, kaip gyvena žmonės, kaip jų gyvenimas keičiasi, koks ryšys yra tarp praeities, dabarties ir ateities; išsiugdo gebėjimus, kurių reikia pažįstant ir tyrinėjant pasaulį
Kultūros paso paslaugos bilietas – 1,00 €

DARBO LAIKAS
Antradieniais-šeštadieniais 9.00 - 17.30 val.
Pietų pertrauka 13.00 - 13.30 val.
Pirmadieniais, sekmadieniais Poilsio dienos

Muziejų galima lankyti susitarus iš anksto.

BILIETŲ KAINOS
Vaikams, moksleiviams 0,60 €
Suaugusiems 1,00 €
Edukacinės programos dalyvio bilietas  1,40 €
KITOS PASLAUGOS
Apjungiant kelias edukacines programas taikomas muziejaus lankymo mokestis papildomai prie dalyvio bilieto.
Iki 10 asmenų 5,00 €
Iki 20 asmenų 10,00 €
Iki 30 asmenų 20, 00 €
INFORMACIJA