Dailioji enciklopedija

Atnaujinta: Trečiadienis, 18 lapkričio 2020 14:27 Dailioji enciklopedija

Jenkins, Jessica Kerwins. Dailioji enciklopedija: žaisminga elegantiškų malonumų istorija. - Vilnius : Vaga, 2011. -  324 p.: iliustr.

Egzotiškos ir kupinos paslaptingų artefaktų XVI a. enciklopedijos įkvėpė autorę Jessicą Kerwin Jenkins parašyti Dailiąją enciklopediją. Joje pasakojama apie tai, kas elegantiška, reta, įprasta, ir tai, kas paprasčiausiai teikia džiaugsmą. Tai stiliaus rinkinys, kuriame susilieja keistos užgaidos ir praktiškumas, dairomasi po menų, mados, maisto, kelionių, namų, sodų, grožio pasaulius.

Kiekviename skyriuje pateikiama bent keletas intriguojančių pasakojimų ir skaitytojui leidžiama pažvelgti į kartais neįtikimą grožio šaltinių praeitį. Autorė aprašo sprogstančią šampano istoriją, meną tysoti ant kušetės, prabangių dalykėlių – pirmųjų nėriniuotų apatinių – „proveržį“, senuosius saldžiakvapio šafrano naudojimo būdus; pasakoja apie ažiotažą, kilusį Londone pasirodžius pirmajam cilindrui, kulinarės Julios Child patarimus, kaip iškepti tobulą omletą, dvi raudonų lūpdažių vertintojų stovyklas Antrojo pasaulinio karo metais; atskleidžia Liudviko XIV silpnybę saldžiosioms Bartlett rūšies kriaušėms, indišką badmintono kilmę, 1650 m. parlamento bandymą Europoje užgniaužti „muselių“ maniją; pažeria įdomių faktų apie japoniško kimono evoliuciją, piligriminę Centrinio parko obelisko kelionę ir jaudinančias iškylas gryname ore.