Apie ungurius ir žmones

Svensson, P. Apie ungurius ir žmones

Svensson, P. Apie ungurius ir žmones: mįslingiausios pasaulio žuvies istorija. – Vilnius : „Baltų lankų“ leidyba,[2020]. – 236 p.

Ši knyga - tai filosofiniai pamąstymai apie paslaptingiausią pasaulio žuvį – ungurį. Taip pat tai ir žmogaus būties analizė.
Neįtikėtina, bet net ir šiandien mokslininkai apie europinį ungurį (lot. Anguilla anguilla) neturi daug žinių. Iki šiol neaišku, kaip unguriai iš tiesų dauginasi, ar turi lytį ir kodėl pasirenka tokį sudėtingą savo gyvenimo kelią.

Unguriai gimsta Atlanto vandenyne, Sargasų jūroje. Jie iš karto leidžiasi į ilgą kelionę Europos link, kur pasiekę gėlus vandenis plaukia prieš srovę, kol apsistoja. Unguriai yra tokie atkaklūs, kad keliauti gali pačiomis nepalankiausiomis sąlygomis, šliaužti per dumblynus ir net kirsti sausumas. Po kelių dešimčių sėslaus gyvenimo jie patraukia atgal į Sargasų jūrą, kur dauginasi ir taip baigia savo dienas šiame pasaulyje. Paslaptingasis ungurys buvo apsėdęs ne vieną žymų mąstytoją bei mokslininką. Pamišę dėl ungurių mįslės buvo tiek Aristotelis, tiek Zigmundas Froidas.
Autorius Patrik Svensson ir pats vaikystėje su tėvu žvejojo ungurius. Vyrai valandų valandas galėdavo kantriai laukti, kol pasitaikys proga pričiupti nenuspėjamą ir paslaptingą žuvį.
Patrik Svensson tapydamas įstabų neįprasto, visiškai nesuprantamo, žavaus gyvūno portretą, rėmėsi daugybe mokslinių tyrimų, įvairia literatūra, istorija, šiuolaikine jūrų biologija, taip pat savo ir tėvo patirtimi. Knygoje skaitytojai susitiks su mokslininkais, pradėjusiais ieškoti ungurių kilmės vietos, įskaitant Danijos jūrų biologą Johannes Schmidt, kuris XX a. pradžioje vadovavo moksliniams tyrimams, norėdamas įrodyti, kad žuvų gimimo vieta yra Sargaso jūra.
Patrik Svensson gimė 1972-ais metais, Švedijoje. Jis yra meno bei kultūros žurnalistas. Debiutinė autoriaus knyga apie ungurius buvo apdovanota Augusto premija ir tapo perkamiausiu negrožiniu leidiniu Švedijoje 2019-tais metais.

Turinys