Imperatyvas : pokalbiai Liaskose

Zanussi, K. Imperatyvas

Zanussi, K. Imperatyvas : pokalbiai Liaskose. – Vilnius : Vaga, 2020. – 437 p. : iliustr.

Lenkas ir ukrainietis, garsus kino režisierius ir leidyklos vadovas – du vyrai susitiko pasikalbėti apie politines ir filosofines aktualijas. Bendras Krzysztof Zanussi ir Aleksandr Krasovickij pokalbis virto knyga „Imperatyvas. Pokalbiai Liaskose“.
Pasaulinės šlovės ir pripažinimo sulaukęs lenkų režisierius Krzysztof Zanussi turi daug gyvenimiškos patirties. Menininkas akylai stebi politinę savo ir kaimynių šalių situaciją, domisi istorija, daug keliauja po įvairias pasaulio vietas, susitinka ir kalbasi su studentais, meno mylėtojais, visuomenininkais.

Krzysztof Zanussi daugybę valandų kalbėjo su savo leidėju iš Ukrainos Aleksandr Krasovickij. Režisierius teigia, kad išsakytos mintys yra mėgėjiškas požiūris. Jis savęs nelaiko nei istoriku, nei politiku, tik subrendusiu žmogumi, kuris gali išsakyti idėjas apie šių dienų problemas. Todėl autorius tikisi, kad skaitytojai nebus laisvam ir spontaniškai įvykusiam pašnekesiui tokie reiklūs, kokie būtų akademiniam leidiniui.
Kadangi pokalbis vyko tarp lenko ir ukrainiečio, tad nemaža dalis teksto apima istorinius abiejų šalių santykius. Krzysztof Zanussi nebijo pripažinti, kad tautos nesutaria dėl istorinės praeities. Jis mano, kad svarbu suprasti klaidas ir nesvarbu, kas dėl praeities negandų jaučia daugiau kaltės, svarbu, kad visi nuolankiai ją pripažintume. Vistiek, kažkur liko sužeistas kaimynas. Autorius kalba, kad santykiai tarp šalių ženkliai šiltėja, o tą patvirtinti gali du milijonai ukrainiečių, gyvenančių ir dirbančių Lenkijoje.
Krzysztof Zanussi – pasaulyje pripažintas lenkų kino režisierius, scenarijų autorius, rašytojas. Jis apdovanotas ne viena prestižine tarptautine premija. Taip pat režisierius pagerbtas mūsų šalies Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi.
Aleksandr Krasovickij – Ukrainos leidyklos „Folio" vadovas ir vyriausiais redaktorius.

Turinys