Viskas, ko neprisimenu

Khemiri, J. H. Viskas, ko neprisimenu

Khemiri, Jonas Hassen. Viskas, ko neprisimenu: romanas. – Vilnius : Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, [2019]. – 301 p.

Stokholme žūsta jaunas žmogus. Jo mirtis priverčia draugus susimastyti – gal ir jie kalti?  Jaunuolis žūna, kai jo vairuojamas automobilis atsitrenkia į medį. Neaišku, ar nelaimė yra tik atsitiktinumas, ar šį įvykį nulėmė suicidiniai motyvai? Neįvardytas rašytojas nusprendžia iš fragmentų atkurti Samuelio gyvenimą. Kalbėdamasis su draugais, artimaisiais, kaimynais, jis lyg dėlionę lipdo Samuelio portretą : mylimas anūkas, užsispyręs biurokratas, ištikimas draugas, apsimetėlis, pozuotojas. 

Tačiau, pasirodo, po truputį Samuelio gyvenimas ima  krikti: Iš pradžių jo ir Laide meilė žydi, bet jausmų užtenka vos metams. Pakrinka ir kiti dalykai, draugai priima neteisingus sprendimus, daro tragedijas sukeliančius veiksmus. „Viskas, ko neprisimenu“ yra sudėliotas iš segmentų, šokinėjančių iš dabarties į praeitį ir atgal.  
Tai  yra postmoderniai papasakota istorija apie meilę ir atmintį. Fragmentiška dėlionė skaitytoją glumins neilgai – sudėliojus pasakotojus, romano tekstas virsta energingu, niūriai juokingu pasakojimu apie rašytoją, kuris mėgindamas įminti Samuelio paslaptį, iš tiesų nori sužinoti tiesą apie save. Kas lieka iš trapių mūsų atsiminimų? Ir kas slypi po tuo, ko neprisimename?
Jonas Hassenas Khemiris – garsus švedų rašytojas. Apdovanotas Augusto ir P. O. Enquisto literatūrinėmis  premijomis. Autoriaus kūriniai išversti į daugiau kaip trisdešimt kalbų, o pjeses pastatė kone šimtas teatrų visame pasaulyje.
J. H. Khemiri romaną „Viskas, ko neprisimenu“ Švedų institutas įtraukė į 10-ies geriausių švedų knygų, kurias būtina perskaityti, sąrašą. Rašytojo knyga atsidūrė greta Augusto Strindbergo ir Selmos Lagerlöf kūrinių.

Turinys