Literatūros paroda siūlo patirti mokslo nuotykį

Atnaujinta: Penktadienis, 08 rugsėjo 2023 16:52 Be mokslo nėra gyvenimo

„Be knygos nėra mokslo, be mokslo nėra ir gyvenimo“, – teigia lietuvių liaudies išmintis.Kalendoriui persiritus į rugsėjį, naujų mokslo metų pradžią, bibliotekos lankytojams siūlome skaitinių pasižvalgyti  literatūros parodoje „Be mokslo nėra gyvenimo“.

Parodos lentynose – ne tik mokslo populiarinimo knygos, bet ir grožinės literatūros kūriniai, vienaip ar kitaip susiję su mokslais, mokslininkais, mokykla, studentais, meilės aritmetika, atradimais ir eksperimentais. Apie mokslą įdomiai kviečiame pasiskaityti G. Tamulaičio knygoje „Mokslas su prieskoniais“, anot autoriaus, skirtoje „tiems, kurie nemano, kad tai, ką žino, žino neginčijamai, o tai, ko nesupranta, – yra neverta ar neįmanoma suprasti.“ Į šiuolaikinį pasaulį pažvelgti mokslininko akimis padės J. Grigo knyga „Kiek trunka sekundė“. Joje autorius, profesorius, fizikos mokslų daktaras populiariai ir suprantamai atskleidžia pasaulio paslaptis – nuo termobranduolinės reakcijos iki procesų, vykstančių mūsų smegenyse. Norintiems greitai ir paprastai susipažinti su tuo, kaip veikia XXI a. pasaulis, pagelbės astronomo, populiarių knygų autoriaus M. Chowno knyga „Kaip paprastai paaiškinti pasaulį. Apie evoliuciją, išradimus, gamtos ir fizikos dėsnius kitaip.“ Čia skaitytojas ras atsakymus į, regis, paprastus klausimus apie kasdienius procesus, reiškinių ir idėjų kilmę bei istoriją. Besidomintiems žmonijos istorija, tačiau neturintiems laiko daugiatomiams veikalams, siūlome Alexanderio von Schönburgo „Pasaulio istoriją išsinešti“. Tai lengvas, glaustas, elegantiškas, intelektualus pasakojimas apie pastaruosius dvylika tūkstančių Homo sapiens metų. Jei ne atskleisti, tai bent geriau suprasti visatos, sąmonės ir visuomenės evoliucijos paslaptis skaitytojams padės Rolando Maskoliūno knyga „Tikiu į mokslą visagalį“. Biologijos mokslų daktaras, ilgametis mokslo populiarinimo laidų autorius žavisi mokslo galimybėmis suprasti ir keisti pasaulį, bendrauja su mokslininkais, domisi talentingų mokslininkų darbais, tad ir savo skaitytojams pateikia daug originalių idėjų, hipotezių, netikėtų įžvalgų.

Mėgstantiems biografines knygas siūlome atkreipti dėmesį į M. Whito knygą „Leonardas da Vinčis. Pirmasis mokslininkas“. Žymus britų rašytojas ir romanistas, ypač išgarsėjęs mokslinėmis biografijomis, pasakoja vieno didžiųjų genijų istoriją, užgriebdamas menkiau žinomą da Vinčio asmenybės dalį ir kurdamas jo, kaip pirmojo mokslininko, paveikslą. Ne mažiau intriguojanti, taip pat mokslinio turinio, bet lengvai skaitoma knyga (romanas) – J.-P. Lumineto „Koperniko paslaptis“. Puikiai susipažinęs su to meto (XIV a.) dokumentais, rašytojas nepalieka nuošaly nė menkiausios žymaus astronomo turiningo gyvenimo kertelės. Kitų žymių mokslininkų – Karlo Frydricho Gauso ir Aleksandro fon Humbolto – paveikslai grakščiai ir minimaliomis stiliaus priemonėmis tapomi D. Kehlmanno romane „Pasaulio matavimas“. Savo skaitytojams siūlome ir daugiau parodos temą atliepiančių grožinės literatūros kūrinių: Y. Ogawos „Begalinė lygtis“, A. Bitovo „Simetrijos mokytojas“, J. Harris „Kitokia klasė“,  V. Ažušilio „Mokslininkas“, H. Kawakami „Mokytojo portfelis“, M. Binchy „Vakariniai kursai“ ir „Mokslo draugai“, E. Canetti „Apakimas“, S. Meyer „Chemikė“, E. Kostovos „Istorikė“, K. Klimo „Mokytojas“ ir daugybę kitų.

Taigi net jei bibliotekos skaitytojai jau seniai nebekremta rimtų mokslų, bet vis dar domisi mokslo progresu ir mokslo pasaulio asmenybėmis ar tiesiog nori atsidurti mokslininko genijaus, moksleivio arba mokytojo kailyje ir patirti nenuspėjamų nuotykių, visa tai išgyventi jiems siūlome skaitant parodos „Be mokslo nėra gyvenimo“ knygas.

Literatūros paroda bus eksponuojama visą rugsėjo mėnesį.

Leidinius galima užsisakyti ir el. paslaugų portale www.iBiblioteka.lt

 

Parengė vyr. bibliotekininkė S. Petrauskienė