Biblioteka mini Karaimų metus

Atnaujinta: Trečiadienis, 08 birželio 2022 12:06 2022- karaimų metai

2022-uosius LR Seimas paskelbė Lietuvos karaimų metais. Prisimenant šią nedidelę, bet istoriškai itin svarbią mūsų šalies gyventojų dalelę, bibliotekoje eksponuojama Naujamiesčio dailės galerijos parengta kilnojamoji paroda „Karaimai Panevėžio krašte“.

Paroda parengta vykdant projektą "Nepažinta Lietuvos karaimų istorija - regioninės istorijos paslaptys", ją sudaro šeši pastatomi stendai.  Pasinaudota Lietuvos valstybės istorijos, Vrublevskių bibliotekos rankraščių skyriaus ir kt. institucijų archyvine medžiaga. Karaimų bendruomenė nėra didelė, tačiau jau ne vieną amžių traukia kartu gyvenančiųjų dėmesį. Visiems puikiai žinoma jų atsiradimo Lietuvoje istorija : Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas po žygio į Aukso ordos stepes atkėlė 380 karaimų šeimų. 2022-aisiais sukanka 625 metai nuo karaimų apsigyvenimo Lietuvoje. Ir kaip tuomet neprisiminti ir nepaminėti, kad Naujamiestis jau 17 a. buvo karaimų centras. Ši bendruomenė pirmą kartą paminėta 1658 metais.
Be jau minėtos parodos skaitykloje taip pat galima susipažinti su ne itin gausia, tačiau gana įdomia bibliotekoje sukaupta literatūra apie karaimus. Čia veikia literatūros dokumentų paroda „Laiko užpustyti karaimų pėdsakai Lietuvoje“
Kviečiame pažinti Lietuvos karaimus! Juk „Kuo labiau žmonės pažįsta vieni kitus, tuo labiau vienas su kitu sutaria“, – Lietuvos karaimų metų svarbą apibūdina Naujamiestyje gyvenanti karaimė Joana Samulevičiūtė.

Parengė D. Pamerneckytė