Kas išrašyta margučių lukšteliuose

Atnaujinta: Pirmadienis, 11 balandžio 2022 13:24 Savas margutis

„Pavasaris prasidėdavo tada, kai vakaro oras tapdavo mėlynas, o grįžus po žaidimų daugiabučio kieme namuose rasdavau šiltą bičių vaško kvapą ir tris prie karštos elektrinės plytelės susėdusius artimiausius artimuosius – abu brolius ir mamą, marginančius pirmuosius margučius“ - (Kn. „Savas margutis“).

Ruošiantis didžiosioms pavasario šventėms ŠV. Velykoms siūlome užsukti į biblioteką ir pasivartyti knygas apie margučių dažymą : gal kils naujų idėjų margučių raštams, atrasite naujus spalvų derinius, o – svarbiausia – gal aplankys prisiminimai iš vaikystės...
Savas margutis : [apie tradicinį kiaušinių marginimo meną]. – [Vilnius] : Dvi tylos, [2019]. - 219 p., iliustr.
Ši knyga – tai odė sugrįžtančiai šviesai ir bundančiai gamtai. Bičių vašku kvepiančioje pavasariškoje Dalios Bazarienės knygoje rasite pasiskaitymų ne tik apie marginimo ritualus, suburiančius šeimą, bet ir daugybę patarimų, raštų pavyzdžių, senųjų ženklų ir simbolių aiškinimą ir artėjančios šventės pajautimą.
Marcelijaus Martinaičio margučiai : [poeto] Marcelijaus Martinaičio [skutinėtų] margučių kolekcijos katalogas. – Vilnius : Lietuvos dailės muziejus, 2014. - 159 p., iliustr.
„Mano tėviškės žmonės visokius marginimus, dažymus, gražiai išaustus audinius vadindavo raštais. Sakydavo: gražiai išrašyti kiaušiniai, drobės, gūnios, net apie mergaičių padažytus skruostus sakydavo: gražiai išrašyti veideliai. Nežinau, kas iš mūsų rašto žmonių, kalbininkų rašymą pavadino raštu. O tai labai tikslu. Manau, jog tas senovinis audinių, pjaustinių, papuošimų menas kažkada buvo tas pirmykštis raštas, ženklai, reiškę pasaulio ženklus, kuriuos, jau jų nesuprasdamos, dar mokėjo neraštingos kaimo audėjos, kiaušinių margintojos.“ (M. Martinaitis).
Giedrytė Vanda. Margučiai. Karpiniai. Tapyba. – Vilnius : Lietuvos nacionalinis muziejus, [2007]. – 166 p., iliustr.
Tai menininkės, marginančios margučius, tapančios akvareles ir drobes, karpančios karpinius ir rašančios eiles kūrybos knyga. „ Kasmet per pavasario šventę mokiniai į medžius keldavo inkilus, margindavo konkursui margučius. Sunešdavo daugybę labai spalvingų margučių. Tarp jų maniškiai atrodydavo tarsi ubagėliai : kuklūs, vienspalviai, su adata išraižytais žibučių žiedeliais, žirginėliais, katinėliais, varnėnais, gandrais. Bet pirmąją vietą laimėdavo kaip tik tie mano vargšai „ubagėliai... (Giedrytė V.)
Bibliotekos fonduose yra ir daugiau knygų apie margučių marginimą, Velykų šventės papročius, tradicijas, šventinę puošybą. Užsukite!

Parengė D. Pamerneckytė