Antaną Žmuidzinavičių prisimenant...

Atnaujinta: Antradienis, 26 spalio 2021 12:36

Spalio pabaigoje Lietuva minės vieno žymiausių lietuvių peizažistų, talentingo dailininko Antano Žmuidzinavičiaus 145-ąsias gimimo metines.
Siūlome susipažinti su Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus išleistu albumu „Antanas Žmuidzinavičius“, išsamiai atskleidžiančiu dailininko biografiją ir kūrybinį kelią.

Vieno A. Žmuidzinavičiaus paveikslo istorija ilgą laiką nebuvo žinoma ir atgijo 2013 m., kuomet XXVIII Vilniaus aukcione šis darbas tapo brangiausiai parduotu kūriniu Lietuvos meno rinkos istorijoje. "Švelnaus rausvo dangaus fone ant kalvos glaudžiasi šiaudiniais stogais trobesiai. Iki skausmo artimas kuklus Dzūkijos kaimo vaizdas. Jautrus, tikras, nepagrąžintas. Žvelgi į jį iš tolo, lyg stengdamasis nesutrukdyti tos idiliškos ramybės ir tylos, kuri sklinda iš šio kūrinio. Tai yra reta ir unikali galimybė išvysti Kurciniškių kaimą autentiškoje XX a. pradžios aplinkoje."  https://lietuvosmenas.lt/artwork/349

Čia kalbama apie garsaus dailininko paveikslą „Dzūkų bajorų kaimelis I“. Šį ir daugelį kitų autoriaus kūrinių galima rasti minėtame albume „Antanas Žmuidzinavičius“. Įdomiai ir patraukliai išleistame leidinyje pateikta daug biografinės ir bibliografinės medžiagos, nemažai reprodukcijų.
Albumas yra saugomas Panevėžio rajono viešosios bibliotekos skaitykloje. Kviečiame.

Parengė D. Pamerneckytė