Vilties ir gedulo dienai atminti – „Šalčio gėlių lange“ projekto antroji dalis.

Atnaujinta: Penktadienis, 11 birželio 2021 13:25 Šalčio gėlės lange

Lietuva šiemet mini 80-ąsias 1941 metų masinio Lietuvos gyventojų trėmimo į atšiaurųjį Sibirą metines. Šiai tragiškai lietuvių tautos datai atminti skirtas projektas „Šalčio gėlės lange“. Publikuojame antrąjį projekto ciklo, skirto Birželio 14-osios dienos trėmimams, tekstą ir įrašą.

Nuo 1941 m. birželio 14 d. iki 22 d. sovietų okupantai įvykdė vieną didžiausių masinio trėmimo operacijų Lietuvos istorijoje – per keletą dienų iš Lietuvos išvežta apie 18 000 gyventojų. Iš šios trėmimų bangos į Lietuvą grįžo tik 33 proc. ištremtųjų; 27 proc. žuvo tremties ir kalinimo vietose, o beveik 40 proc. tremtinių likimas nežinomas.
Tremtiniams pagerbti ir tragiškiems įvykiams atminti projektas „Šalčio gėlės lange“ kviečia pasiklausyti 1941 m. ištremto dvylikamečio Algimanto Katiliaus dienoraščio ištraukų.
Jaunasis Algimantas vėliau išaugo į garsų projektuotoją konstruktorių ir tapo šių žinomų Vilniaus pastatų bendraautoriumi: tai Vilniaus Santuokų rūmai, Vilniaus Sporto rūmai, Vilniaus Tyzenhauzų gimdymo namai, Respublikinė onkologinė ligoninė Santariškėse, Vilniaus Antakalnio poliklinika.

 Dienoraščio ištraukos
Projekto autorė Rasa Bačiulienė. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Projekto partneris Panevėžio rajono savivaldybės viešoji biblioteka.

Parengė D. Pamerneckytė