Baltijos kelias

Ketvirtadienis, 20 Rugpjūtis 2020 16:56 Baltijos kelio atminimo medalis

Baltijos kelią liudijantis dokumentinis paveldas „Baltijos kelias – žmonių grandinė, sujungusi tris valstybes laisvės vardan“ įrašytas į tarptautinį UNESCO registrą „Pasaulio atmintis“.

Baltijos kelias – Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio, Estijos ir Latvijos liaudies frontų 1989 m. rugpjūčio 23 d. suorganizuota manifestacija minint 50-ąsias Ribentropo-Molotovo pakto, nulėmusio 1940 m. prasidėjusią Baltijos šalių okupaciją, metines. Baltijos kelias (latviškai Baltijas ceļš, estiškai Balti kett) – tai apie 670 km susikibusių žmonių grandinė, sujungusi trijų šalių sostines: Vilnių, Rygą ir Taliną. Kelias ėjo ruožu: Ukmergė–Panevėžys–Pasvalys–Bauskė–Ryga–Cėsys–Valmiera–Rūjiena–Viljandis–Tiūris–Rapla–Talinas.
Lietuvoje saugomi ir į Nekilnojamojo paveldo registrą įrašyti Baltijos kelio ženklai. Panevėžio rajone yra 12 tokių objektų. Biblioteka parengė lankstinuką „Baltijos kelio ženklai Panevėžio rajone“. Lankstinuke informacija pateikiama keturiomis kalbomis. Daugiau surinktos informacijos ir nuotraukų saugoma rajono bibliotekos kraštotyros fonde.
Bibliotekos parengta dokumentų paroda „Baltijos kelias – žmonių grandinė, sujungusi tris valstybes laisvės vardan“ https://www.panrbiblioteka.lt/lt/virtualios-galerijos/7164-prisimenant-baltijos-kelia
Joje eksponuojami viešosios bibliotekos darbuotojų surinkti ir susisteminti dokumentiniai liudijimai apie šią unikalią akciją, kurioje gausiai dalyvavo ir Panevėžio krašto žmonės.
Stenduose vyrauja įvairūs straipsniai, žinutės, fotoreportažai iš savaitraščio „Tėvynė“ bei kitų laikraščių, atsispindi Baltijos kelio įamžinimo vietos bei paminėjimai Panevėžio rajone.

Parengė Vidmanta Trečiokienė