Žinių lobynai pasiekiami iš namų!

Atnaujinta: Trečiadienis, 18 lapkričio 2020 14:30

Bibliotekos suteikia prieigą prie  EBSCO Publishing duomenų bazės nutolusiems vartotojams. Karantino sąlygomis – tai nereali galimybė dirbti ar mokytis namuose.

Dėl slaptažodžių kreiptis : Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Prisijungimas nutolusiems vartotojams čia. Prisijungę jūs galėsite  iš namų naudotis neišsemiamais žinių šaltiniais, per ilgą laiką sukauptais šiame lobyne.
Elektroninė viso teksto mokslinių straipsnių duomenų bazė EBSCO Publishing yra viena stambiausių elektroninės informacijos tarnybų pasaulyje, kuri siūlo informaciją humanitarinių, socialinių mokslų, medicinos, sveikatos apsaugos ir kitomis temomis.
Ebsco Publishing duomenų bazės paketą sudaro Visatekstės duomenų bazės : Academic Search Complete, Business Source Complete, MasterFILEPremier, MasterFILE Reference eBook Subscription Collection, HealthSource-Nursing/AcademicEdition, HealthSource-Consumer Edition, AHFS Consumer Medication Information,  Newspaper Source.
 Trumpai keletą aptarsime.
Academic Search Complete - pasaulyje labiausiai vertinama, visapusiška duomenų bazė. Ji apima antropologijos, astronomijos, biologijos, chemijos, geografijos, teisės, matematikos, psichologijos, religijos, teologijos, zoologijos ir kitas mokslų sritis.
 Academic Search Complete pateikia autoritetingus mokslinius leidinius, tarp jų – "Journal of Education", "Journal of Social History", "British Journal of Psychology", „Science" ir daugelį kitų.
Turinį sudaro: 6.300 aktyvūs  visateksčiai žurnalai,  5.700 aktyvūs visateksčiai  recenzuojami žurnalai,  4.000
aktyvūs, pilnateksčiai (Web of Science ir/arba Scopus) indeksuojami moksliniai žurnalai.  Leidiniai iš  daugiau nei 80 pasaulio šalių.  Papildomai pateikiama daugiau nei 77 000 „Associated Press“ vaizdo įrašų, kaupiamų nuo 1930 ųjų metų.
Business Source Complete - apima ekonomikos, verslo, rinkodaros, vadybos, finansų, buhalterinės apskaitos ir kitomis susijusiomis temomis visateksčius mokslinius  straipsnius, knygas, monografijas  ir bibliografinę informaciją.
 Papildomai duomenų bazėje pateikiamos įvairių pasaulio šalių ekonominės ataskaitos, finansiniai rodikliai, rinkos tyrimų ataskaitos, konferencijų pranešimų medžiagos, SWOT analizės. Patalpinta išsami  informacija  daugiau nei apie  1.1 milijono didžiausių pasaulyje valstybinių ir privačių kompanijų. Duomenys apima finansus, dukterines įmones, produktus, darbuotojus, pramonės informaciją ir kita.
Leidiniai paimti iš daugiau nei 70-ties pasaulio šalių, bet daugiausia iš JAV.
MasterFile  EBSCO host  - duomenų bazė ypač populiari tarp viešųjų bibliotekų; ji orientuota ne tik į akademinį vartotoją, skirta ir platesniam skaitytojų ratui.  Čia pateikiami viso teksto žurnalai viešosioms bibliotekoms. Greta mokslinių žurnalų pateikiama daug populiaraus turinio periodinių leidinių. Temos  - verslas, sveikata, išsilavinimas, bendramokslinės, daugiakultūrės problemos.
 MasterFILE Premier siūlo 2 000 visateksčių žurnalų, 2 650 žurnalų su referatais.  Pateikiama 84 074 biografijos, 107 135 vaizdai. MasterFILE Premier yra tokie leidiniai kaip „American Libraries“, „Foreign Affairs“, „Library Journal“, „History Today“, „Time“, „American Art“, „PC World“, „People“, „Harper's Bazaar“ ir daugelis kitų žinomų periodinių leidinių.  Pateikiama 1,3 mln. nuotraukų, žemėlapių ir vėliavų kolekcija . Straipsnių tekstai prieinami nuo 1975 m. Duomenys atnaujinami kasdien. PDF failai galimi nuo 1922 metų.
Health Source: Nursing/Academic Edition. Medicinos, slaugos ir sveikatos tyrimų duomenų bazė siūlo 550 visateksčių mokslinių periodinių leidinių įvairiais medicinos bei slaugos klausimais, daugiau kaip 450 recenzuojamų mokslinių leidinių, taip pat pateikia 850 mokslinių leidinių su referatais, 110 pilnateksčių sveikatos žinynų, daugiau nei 18 800 klinikinių etaloninių sistemų ataskaitų. Šioje duomenų bazėje yra "Clinical Nursing Research", "Creative Nursing", ""Journal of Advanced Nursing",  "Nursing Forum", "Nursing Ethics" ir kiti panašūs leidiniai. Duomenų bazėje saugoma informacija temomis  : pediatrinė slauga, būtinoji slauga, psichinė sveikata, medicinos teisė, AIDS& vėžys, diabetas, narkotikai ir alkoholis, senėjimas, sportas, mityba ir dietologija, vaikų ir moterų sveikata.
AHFS Consumer Medication Information Amerikos farmacininkų draugijos (American Society of Health-System Pharmacists) leidžiamoje duomenų bazėje pateikiami virš tūkstančio medikamentų ir natūralių produktų informacinių lapelių anglų ir ispanų kalbomis. Duomenų bazė skirta pacientams susipažinti su vaistais, jų sudėtimi, sąveika, vartojimu, saugumu ir kt. Tai patikrinta ir patikima informacija apie vaistus.

Newspaper source -  pateikiama daugiau kaip 375 visateksčių regioninių Jungtinių Valstijų dienraščių, keliasdešimt tarptautinių leidinių. Šioje duomenų bazėje yra tokie leidiniai kaip "The Christian Science Monitor", "The Washington Times", "USA Today", "The Detroit Free Press", "The Times (UK)" ir kiti. Taip pat prieinamos viso teksto televizijos ir radijo naujienų iš CBS News, CNN, CNN International, FOX News, NPR ir kitų stenogramos.
EBSCO eBooks - 193 626 pavadinimų knygos,  81 500  ir daugiau  pavadinimų iš daugiau nei 160 universitetų leidinių, įskaitant Oksfordo, Kembridžo, MIT ir kt. Temos – žemės ūkis, pagalbiniai istorijos mokslai,   bibliografija,  bibliotekų mokslas, edukacija, vaizduojamasis menas, geografija, antropologija, poilsis, Amerikos istorija, kalba ir literatūra, teisė, medicina.
Informacija duomenų bazėje pateikiama  daugiausia anglų kalba, bet  yra vertimo galimybė. Leidinius galima skaityti keliais formatais : PDF, XML, HTML. Pastarojo formato dokumentus galima klausyti, netgi pasirenkant dialektą. Galima rasti žurnalų ir lietuvių kalba.

Parengė D. Pamerneckytė