Kovo 16-oji žymi knygnešystės laikmetį

Atnaujinta: Trečiadienis, 18 lapkričio 2020 12:30 Kovo 16-oji  žymi knygnešystės laikmetį

Jau šiandien, kovo 16-oji, tampa ypatinga diena – reikalaujanti  visų sutelkties,  supratimo ir sąmoningumo. Daugumai tenka būti saviizoliacijoje, todėl paklaidžiokime po mūsų tautos istoriją ir prisiminkime svarbias datas.

Kovo 16-oji Lietuvos istorijoje minima kaip Knygnešio diena, žyminti svarbų istorijos tarpsnį- tautinio sąmoningumo veiklą prieš lietuviškos spaudos draudimą (1864-1904), tautos kovą už išlikimą, už savo egzistenciją. Manoma, kad per 40 spaudos draudimo metų į tautą kovoti dėl lietuviškos spaudos išėjo apie 2000 knygnešių. Panevėžio krašte, Naujamiesčio apylinkėse, Garšvių kaime, veikė  knygnešių draugija,  turėjusi draudžiamų lietuviškų knygų slėptuvę Vidugirio sodyboje, Ustronės vienkiemio svirne. Į šią veiklą įsijungė ir J.Tumas-Vaižgantas, 1902-1905 m. klebonavęs Vadaktėliuose. Iki šių dienų išlikusioje sodyboje istorinis svirnas tapo muziejumi. 1987 m. biblioteka čia įkūrė muziejų.
Juozo Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejus pasitinka ne tik vaizdinga gamta, bet ir istorine pažintimi su knygnešystės laikotarpiu. Vyksta renginiai, paruoštos dvi edukacines programos „Knygnešio pasakojimai“, „Vaižgantas – linų ir kanapių dievas“.
Muziejus pristatomas ir naujai išleistoje informacinėje medžiagoje – tai lankstukai, atvirukai, užrašinės.  Tikėkimės, kad pavasarį vėl galėsime keliauti ir aplankyti istorines vietas. O šiuo metu pakeliaukime virtualiose erdvėse – kartu su LRT laida „Atrask Lietuvą“ pabuvosime muziejuje, išgirsime daug įdomių  istorinių pasakojimų. https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000095982/atrask-lietuva-vaizganto-ir-knygnesiu-muziejus-ustrones-valakteliu-garsviu-ir-murmuliu-kaimai?fbclid=IwAR0ujsZn_jUbsqh5haOZ6-rAkFx8DwYb7mVUuofdbDYVR7_KapM6DYfwJXw
Apie knygnešių veiklą įtaigiai pasakoja ir meninis filmas „Knygnešys“. https://www.youtube.com/watch?v=G8byTZ60pjQ
Tikėkimės, kad prasmingai praleistas laikas padės užpildyti nerimą ir susidoroti su naujais iššūkiais.

Parengė A.Nedveckienė