Prie auksinės žuvelės

Atnaujinta: Trečiadienis, 18 lapkričio 2020 14:27

Miežiškių bibliotekoje vyko poezijos literatūrinė valandėlė „Knygos - minties laivai“. Tai vienas iš edukacinio projekto „Skaitiniai prie auksinės žuvelės“ renginių. Iš projekto lėšų bibliotekai buvo nupirktas akvariumas su žuvelėmis. Surengtas knygų anotacijų „Skaitytojų kraitelė“ konkursas, kuriame aktyviai dalyvavo jaunieji bibliotekos skaitytojai. Vaikai sukūrė naujai perskaitytų knygelių iliustruotas anotacijas. Tas anotacijas bibliotekininkės sudėjo į specialiai skirtą dėžutę, kuria gali naudotis visi bibliotekos skaitytojai.
Į renginį „Knygos minties laivai“ pakviesti rajone gyvenantys pažįstami poetai. Labai tiko „Skaitymo metams“ pagerbti mokytojos Valerijos Pušnytės „Odė knygai“ iš neseniai pasirodžiusios poezijos knygos „Atėjau“. Poetė išleidusi dvi knygeles: „Atėjau“ ir laiko „Laiko klavyrai“, trečioji („Prie atviro lango“) rengiama. Knygas, kaip poetė teigė, padėjo išleisti geri draugai. Literatūrinėje valandėlėje deklamavo eilėraščius, aforizmus, sentencijas. Klausytojai stebėjosi p.Valerijos atmintimi. Ji sakė, beveik visus savo eilėraščius moka atmintinai. Daugelyje kūrinių gili mintis, apmąstoma laiko tėkmė, atsakomybė už atliktus darbus bei žmogaus paskirtis žemėje, darbų tęstinumas, noras nepasiduoti praradimų nuotaikoms.
Klausytojai, išgirdę, kad V. Pušnytės specialybė – pedagogė fizikė, suprato, kodėl poetės intelektas ir ,,matematiškas“ mąstymas atkreipia dėmesį. Daug įvairių klausimų buvo pateikta autorei, bet viena strofa iš ,,Laiko klavyrų“ beveik atsako, kodėl vyresnio amžiaus žmogus leidžia poezijos knygas:

Jei kiekvienas žmogus sugebėtų
nors po vieną žvaigždę uždegti,
tai gyvenimas Žemėj galėtų
nuostabiausia pasaka tapti.

Iš tiesų nuostabias minutes miežiškėnams, ypač gausiai susirinkusiems moksleiviams, padovanojo minėta dar viena viešnia Valerija Kvaselienė, ir poetas Eduardas Juodelis. Pastarasis nėra išleidęs savo poezijos, bet reikėtų, nes jie vyriškai švelnūs, kupini gamtos ir žmogaus paralelių, skatinantys nepasiduoti gyvenimo smūgiams. Daug aplodismentų susilaukė autoriaus gyvo, vaizdingo stiliaus humoreskos vairavimo kursų tema ir lyriška istorija ,,Į kurortą“. Paaiškėjo, kad poetas jaunystėje susidomėjęs poezija, patiko kalbos, literatūra, nes... jis - anykštėnas, dirbantis Panevėžyje vairavimo instruktoriumi. Jį ,,surado“ kursus lankiusi Miežiškių bendruomenės pirmininkė Zita Rinkevičienė. Susirinkusieji pageidavo kuo greičiau išleisti knygą.
Vietinė poetė, Lietuvos kaimo rašytojų sąjungos narė mokytoja V. Kvaselienė pasakojo apie savo pomėgį karpiniams, apie įkvėpimo šaltinį – gimtinę, jos ir Tėvynės meilę, skaitė eilėraščių iš vaikystės, jaunystės metų ir dabartinių. Atskirais rinkiniais išleisti autorės eilėraščiai ,,Kaip smilga prie kelio“, ,,Dek, žiburėli, lange“, nemažai jų ir įvairiuose almanachuose.
Užsiminus apie karpinius, poezijos literatūrinę valandėlę užbaigė originalių bibliotekininkės Andželikos Švaikauskienės karpinių ir lankstytų gervelių suvelto šieno lizduose demonstravimas. Stebėję akvariumo žuveles, popietės dalyviai nusifotografavo prie jų, tegu ir ne auksinių, bet rausvų ir judrių, iš tiesų primenančių, jog poeziją padeda giliau pajausti ir jos skambesys, ir nekasdieniška aplinka.
Ona Bartulytė