Atpažinkime virtualias grėsmes ir įpratinkime jaunimą saugiai elgtis internete

Atnaujinta: Trečiadienis, 18 lapkričio 2020 14:27 Social Web - Social Work

Kiekvienais metais rugpjūčio 12 d. minima Tarptautinė Jaunimo Diena. Šią dieną siekiama daugiau dėmesio skirti jaunimo problemoms, skatinti jaunus žmones aktyviau dalyvauti visuomeninėje veikloje, ugdyti įdomią, kūrybingą ir savo nuomonę turinčią jaunąją kartą. Internetas – vienas iš būdų ir pagalbininkų siekiant įtraukti jaunimą į tinkamos ateities kūrimą ir savęs ugdymą.

Kiekvienais metais rugpjūčio 12 d. minima Tarptautinė Jaunimo Diena. Šią dieną siekiama daugiau dėmesio skirti jaunimo problemoms, skatinti jaunus žmones aktyviau dalyvauti visuomeninėje veikloje, ugdyti įdomią, kūrybingą ir savo nuomonę turinčią jaunąją kartą. Internetas – vienas iš būdų ir pagalbininkų siekiant įtraukti jaunimą į tinkamos ateities kūrimą ir savęs ugdymą.
Pastaraisiais metais jaunajai kartai internetas tapo nepakeičiama gyvenimo dalimi. Tačiau, tobulėjant technologijoms, internete atsiranda vis daugiau pavojų ir saugus bendravimas virtualioje erdvėje tampa rimtu iššūkiu. Ne veltui, šiandien įvairios nevyriausybinės organizacijos itin svarbų vaidmenį skiria ne tik interneto galimybių plėtojimui, bet ir žinių gilinimui saugaus interneto srityje.
2013 m. projekto „Saugus socialinis žiniatinklis“ metu buvo atliktas tyrimas ir apklausta 200 asmenų, dirbančių su vaikais ir jaunimu 5 skirtingose Europos Sąjungos šalyse, bei užduoti klausimai apie tai, ką jaunimas veikia internete. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad pačios populiariausios veiklos vaikų ir jaunimo tarpe yra: vaizdo įrašų žiūrėjimas (81%), internetiniai žaidimai (78%), socialinių tinklų lankymas (76%), vaizdo įrašų, nuotraukų bei muzikos failų dalijimasis su kitais (73%). Be to, tyrimo metu paaiškėjo ir visa eilė rimtų internetinių grėsmių, kurias įvardino patys respondentai, dirbantys su vaikais. Jų žiniomis net 47% vaikų ir jaunimo yra bendravę su asmeniu, kurio niekada prieš tai nebuvo sutikę, 46 % yra susidūrę su reiškiniais internete, kurie privertė juos pasijausti nepatogiai, 41% matė pornografines nuotraukas internete ir 41% yra gavę žeidžiančių bei nepadorių žinučių.
„Šiandien yra sukurta įvairių priemonių bei būdų, padedančių užtikrinti vaikų saugumą internete, tačiau didžioji dalis mūsų įgyvendinamo projekto dalyvių niekada nebuvo aktyviai pasinėrę į taip vadinamą skaitmeninių čiabuvių pasaulį“, - teigė projekto vadovė Jutta Croll, Stiftung Digitale Chancen (Vokietija),- „todėl šio projekto tikslas – gilinti žinias saugaus interneto tema tų asmenų, kurie savo darbe tiesiogiai susiduria su vaikais ir jaunimu, tam kad būtų užkirtas kelias tykantiems pavojams”.
Lietuvoje projektą įgyvendina Asociacija „Viešieji interneto prieigos taškai“ kartu su aštuoniomis viešosiomis bibliotekomis. Šį pavasarį Pasvalio, Pakruojo, Varėnos, Radviliškio, Klaipėdos, Panevėžio, Šilutės, Plungės rajono savivaldybių bibliotekose buvo apmokyti daugiau nei 100 bibliotekininkų. Mokymų metu bibliotekininkai susipažino su socialinio žiniatinklio teikiamais privalumais, analizavo vaikų elgseną internete, lygino su suaugusiųjų. Gilino žinias apie vaikų tykančias internetines grėsmes, rizikas. Sužinojo, kur rasti teisingą informaciją ir kaip reaguoti susidūrus su sudėtingomis situacijomis.
Vis dėlto, internetas tapęs kasdieniniu palydovu, gali būti kur kas pavojingesnis, nei atrodo. Tačiau, jei suaugę bus atidūs, sugebės laiku atpažinti virtualias grėsmes ir mokės laiku užkirsti kelią galimai rizikai, žingsnis po žingsnio vaikai bus įpratinti saugiai elgtis internete ir išmoks visais įmanomais būdais išvengti virtualioje erdvėje tykančių pavojų.

Apie projektą „Saugus socialinis žiniatinklis“ (Ang. „Social Web -Social Work“)
Tai žinių gilinimo projektas, finansuojamas Europos Komisijos Saugesnio Interneto programos, kurio metu kuriami mokymai bei vertinamas jų poveikis darbuotojams, tiesiogiai savo darbe susiduriantiems su vaikais ir jaunimu iš socialiai pažeidžiamų grupių.
Pagrindinis projekto tikslas – didinti vaikų saugumą internete, teikiant socialinę pagalbą ir darant teigiamą įtaką vaikams bei jaunimui iš socialiai pažeidžiamų grupių.
Projektas įgyvendinamas Čekijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Ispanijoje ir Vokietijoje. Projekto trukmė – 2 metai (2012-2014 m.).
Projekto patariamąją valdybą sudaro šie asmenys ir organizacijos: John Carr, Dr. Per Christiansen (Hans-Bredow-Institutas), Dr. Renata Geležinienė, („LR Specialiosios pedagogikos asocacija“), Loreta Križinauskienė (Asociacija “Langas į ateitį”), Prof. Sonia Livingstone (Londono ekonomikos mokykla), Tink Palmer (The Marie Collins Fondas), Ana Luiza Rotta Soares.
Daugiau informacijos apie projektą ir nuotolinio mokymosi kursą rasite projekto svetainėje: www.socialweb-socialwork.eu.

Apie asociaciją “Viešieji internet prieigos taškai”
Tai nevyriausybinė, ne pelno siekianti organizacija, kuri skatina ir vykdo teigiamas iniciatyvas Lietuvos Respublikos kaimiškose vietovėse informacinių technologijų galimybių sklaidos, užimtumo ir švietimo srityse. Pagrindinės veiklos kryptys: i) bibliotekininkų ir specialistų, dirbančių su vaikais ir jaunimu, kompetencijų plėtotė informacinių technologijų srityje; ii) suaugusiųjų papildomo mokymosi galimybių plėtojimas informacinių technologijų srityje; iii) moksleivių papildomo mokymosi galimybių plėtojimas informacinių technologijų srityje. Asociacija aktyviai dalyvauja nacionaliniuose bei tarptautiniuose projektuose su užsienio partneriais.

    
Kontaktai pasiteiravimui:
Inga Žemaitienė
VIPT asociacijos direktorė
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.