Paliūniškio bibliotekoje atgaivinamos senosios tradicijos

Ketvirtadienis, 10 sausio 2013 15:21

Jau ketvirtas mėnuo, kaip Paliūniškio bibliotekoje vyksta tikslinės neformalaus vaikų ugdymo programos grupės užsiėmimai „Pažinkime senolių praeitį“. Vienas iš vaikams labiausiai patikusių renginių,  tai Kalėdinio Blukio (kelmo) deginimas.

Šią tradiciją prieš dvejus metus paliūniškiečiams pasiūlė žolininkė Dalė Petraitienė. Ir šį kartą Dalė su šeima prisijungė ir dalyvavo kartu su mažaisiais paliūniškiečiais Kalėdinio Blukio sudeginimo apeigose
„Blukis - tai didžioji pasaulio gyvatė, drakonas, smakas, prarijęs Saulę. Jį reikia mušti ir nugalabyti, kad jis Saulę atiduotų. Pervilkus jį per visą bendruomenės žemę, surinkus į jį visas nuoskaudas bei nelaimes, blukis yra sudeginamas su visu jam perduotu blogiu. Tokiu būdu savo gyvenimo Saulę, šviesą ir  šiluma išvaduosime iš kaladės – kalėjimo ir gyvenimas tęsis. Manau, kad apeiga, išreiškianti perkeitimą ir atsinaujinimą, reikalinga ir šių laikų žmogui"- sako etnologė Eglė Plioplienė.
Mažieji paliūniškiečiai susipažino su šia tradicija, tampė blukį vienas kitą pakeisdami po gyvenvietę, daužė, pliekė lazdomis ir po to sudegino.  Sudegė blukis sudegindamas senuosius metus su jų blogybe ir tamsa. Tai nuostabi, puiki mūsų senolių tradicija. Priimkime ją ir puoselėkime.   Mylėkime savo praeitį, mylėkime ir dabartį, pasiimkime iš praeities tai kas geriausia ir sukurkime ateitį.
Senieji papročiai, šventės, apeigos, visa kultūra ir iš protėvių paveldėta prigimtis yra dirva, kurioje auga mūsų sielos medžio šaknys. Netekę praeities mes liktume be šaknų, ir be siekių. Atgaivinkime ir puoselėkime senąsias mūsų tautos tradicijas.

Vyresn. bibliotekininkė Dalia Runavičienė