Elena Mezginaitė

Atnaujinta: Penktadienis, 29 spalio 2021 08:09 Elena Mezginaitė

Elena Mezginaitė gimė 1941 m. spalio 31 d. Rokiškio rajone, Petriškių kaime. Mokėsi Rokiškio vidurinėje mokykloje, studijavo žurnalistiką Vilniaus valstybiniame universitete. Dirbo Rokiškio rajono Laibgalių kaimo bibliotekoje, Rokiškio ir Kupiškio rajonų laikraščių redakcijoje, nuo 1965 – Panevėžio laikraščių redakcijose „Tėvynė“, „Panevėžio tiesa“, „Panevėžio rytas“, „Panevėžio balsas“. Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Seimo narė, LPS Steigiamojo suvažiavimo delegatė. Eilėraščius pradėjo rašyti besimokydama vidurinėje mokykloje. Pirmuosius eilėraščius spausdino Rokiškio rajono laikraštis. 1966 m. pluoštą eilėraščių išspausdino žurnalas „Jaunimo gretos“. Nuo 1971 m. eilėraščiai publikuojami rinkiniuose "Poezijos pavasaris". Lietuvos rašytojų sąjungos narė nuo 1983 m. Kūrėja daugelį metų vadovavo Panevėžio literatų būreliui, organizavo ne vieną literatūrinį renginį, Aukštaitijos rajonų literatūrinį konkursą „Lino žiedas“.

Išleido eilėraščių rinkinius: „Vasarų vieškeliais“ (1975), „Skardis“ (1982), „Provincijos tango“ (1989), „Šaltas ginklas“ (1999). Po mirtes išleista kūrybos rinktinė „Mano senas drauge“ (2006).

Sudarė eilėraščių rinkinius: Jono Šapokos „Pasidabruotas Joninių dangus“ (1994), Janinos Pipirienės „Kiškio slidės“ (1996); Zitos Lukošiūtės „Autoportretas su vėjo pamušalu“ (1996), Zenono Kavaliausko „Dobilų žarijos“ (2001), Bronius Kondrato „Tamsoje balta gėlė“ (2001).

Parengė informacinius leidinius: „Panevėžio rajonas“ (1980), „Panevėžys ir Panevėžio rajonas“ (2001), „Panevėžio lėlių vežimo teatras“ (2005, pakartotinas leidimas 2011).

Parašė pjeses Panevėžio lėlių vežimo teatrui: „Trys paršiukai“, „Žalčio pati“, „Sidarbrinis mėnulio šuo“, „Bus Kalėdos, ar nebus“, „Betliejaus žvaigždė“, „Du piratai – akys trys“, „Suko bruko – nesusuko“, „Čenas Pingas ir kirvelis“, „Mėnulio princas“, „Skiltuvas“.

Pagal E. Mezginaitės eilėraščius sukurtos dainos. Daugumai jų muziką parašė kompozitorius Alvydas Jegelevičius: „Baltas lino gyvenimas“, „Dešimt žingsnių“, „Eina vaikai“, „Kur lyguma lig debesų“, „Kol nevėlu, kol tu šalia, „Maži miestelia“, „Ne mano vestuvės“, „Tu – mano balsas“, „Vakarų giedrumoj“, „Vėlų rudenį“ ir kt.

Apdovanojimai:

1981 m. „Lino žiedo“ laureatė

1990 m. Salomėjos Nėries vardo literatūrinė premija

1999 m. Julijono Lindės-Dobilo premija už poezijos rinktinę „Šaltas ginklas“

2000 m. Lietuvos nepriklausomybės medalis

2001 m. Labiausiai nusipelniusi panevėžietė kultūros srityje

Poetė mirė 2005 m. vasario 9 d. po nelaimingo atsitikimo Vilniuje.

2006 m. Panevėžio apskrities viršininko administracija įsteigė Elenos Mezginaitės premiją respublikinio literatūrinio festivalio „Panevėžio literatūrinė žiema“ nugalėtojams. Jais tapo: Valdas Kukulas (2006), Alis Balbierius (2007), Aušra Kaziliūnaitė (2008), Agnė Žagrakalytė (2009), Giedra Radvilavičiūtė (2010).