Kraštotyros leidiniai

Laisvės ir Tėvynės ginti : 1918-1920 m. Pumpėnų valsčiaus savanoriai

Laisvės ir Tėvynės ginti : 1918-1920 m. Pumpėnų valsčiaus savanoriai

Laisvės ir Tėvynės ginti : 1918-1920 m. Pumpėnų valsčiaus savanoriai / Algimantas Stalilionis, Vykintas Vaitkevičius. - Vilnius : Petro ofsetas; Pumpėnai, Pasvalio r. : Pumpėnų kraštiečių asociacija "Pumpėniečių viltys", 2017. - XLII, 429, [1] p.

Knyga skirta istoriniams savanoriams, kurie 1918 m. gruodžio 29 d. laikinosios Vyriausybės pakviesti stojo ginti atgimusios Lietuvos. Žinynas – duomenų surasta apie 154 asmenis – apima istoriniame Pumpėnų valsčiuje (Panevėžio aps.) gimusius, čia žemės gavusius ir ūkininkavusius, daugelį kitų darbų dirbusius, mirusius ir palaidotus Nepriklausomybės kovų dalyvius. Tai pirmieji atgimusios Lietuvos sergėtojai milicininkai, į kovą su Raudonąja armija stoję partizanai, kariai savanoriai ir šių kovotojų rėmėjai, taip pat mobilizuoti puskarininkiai ir karininkai, šauktiniai, karo kapelionas ir karo kapelmeisteris.

Remdamiesi žiniomis iš archyvų, bibliotekų, daugelio savanorių palikuonių prisiminimais, autoriai į nepriklausomybės kovų dalyvius pirmą kartą žvelgia ne tik kariniu, bet ir lietuvių visuomenės ir kultūros tyrinėtojų žvilgsniu.