Vasaris – meilės temai skirtas mėnuo

Atnaujinta: Ketvirtadienis, 02 vasario 2023 13:30 Knygų paroda

„Meilė kantri, meilė maloninga, ji nepavydi <...>. Ji visa pakelia, visa tiki, viskuo viliasi ir visa ištveria.“ – taip apie meilę kalba šv. Paulius Pirmajame laiške korintiečiams (1 Kor 13, 4–8).
Meilė Dievui, Tėvynei, tėvams, vaikams, mylimajam etc., daugybė jos formų, atspalvių ir poskonių daro šią temą neišsemiamą ir gyvenime, ir literatūroje.

Meilė – viena mėgstamiausių skaitytojų temų, tad vasarį – paskutinį, rodos, užsitęsusios žiemos ir, žinoma, šv. Valentino gimtadienio mėnesį – skiriame literatūros parodai apie meilę „Ir sapnuose tave regiu“.Joje – ne viena dešimtis šiai temai skirtų knygų: klasikos ir šiuolaikinių romanų, meilės laiškų, sentencijų rinkinių, esė, lyrikos, prisiminimų, pamąstymų, patarimų, romantiškų žemėlapių ir intriguojančių scenarijų.
Apie kelias šių knygų išsamiau:
Meistriškai parašytame romane „Įsimylėjimai“ rašytojas Javier‘as Marias‘as ne tik gilinasi į brutalų nusikaltimą, bet ir užburiančia proza apmąsto įsimylėjimo būseną, regis, pateisinančia viską: ir kilnius veiksmus, ir protu sunkiai suvokiamus kraštutinumus. Šis romanas apdovanotas Nacionaline Ispanijos prozos premija, o jo autorius ne kartą minėtas tarp galimų kandidatų gauti Nobelio premiją, tad atsivertęs šią knygą skaitytojas gali tikėtis gilaus, daugiasluoksnio pasakojimo.
Du pasakojimai apie meilę, dvi netekties istorijos, viena ilga jaudinanti kelionė – tai įspūdingas Danny‘o Scheimann‘o romanas „Gyvenimas trumpas, meilė ilga“. Jame – dramatiškos dviejų vyrų istorijos, kurių sąsajos išaiškėja pribloškiančioje pabaigoje.
Dokumentinių filmų kūrėja, scenarijų autorė, Londono nacionalinės galerijos globėja, aristokratė, už nuopelnus menui apdovanota Britanijos Imperijos ordinu – tai romano „Meilės neįmanomybė“ autorė Hannah Rothschild. Tad nenuostabu, kad ir šiame pasakojime apstu ne tik intrigų, sandorių ir aukcionų aprašymų, bet ir eksperto žinių bei tapybos istorijos. Ir visgi tai pirmiausia romanas apie meilę.
Magiškų, įtraukiančių meilės pasakojimų skaitytojams galime pasiūlyti be galo daug: J. Barton „Mūza“, A. Jardin „Vienos meilės autobiografija“, D. Kennedy „Besivejant laimę“, Ha Jin „Laukimas“, H. Reyl „Prancūziškos pamokos“, A. Hall „Amžinai mano“, K. Lonsdale „Kas liko nutylėta“, R. Giordano „Kupidonas kartoniniais sparnais, J. Diaz „Štai taip tu ją prarandi“, J. Meek „Meilės aktas“, A. Proulx „Kuprotas kalnas“ – tai tik maža dalis parodoje siūlomų knygų.
Besidomintys asmeniniais žymių žmonių archyvais turėtų atkreipti dėmesį į knygą „Didžiųjų žmonių meilės laiškai“. Joje sudėti Bethoveno, lordo Bairono, Napoleono, Šilerio, Vaildo, Darvino ir kt. laiškų mylimosioms tekstai. Dar viename meilės laiškų rinkinyje pavadinimu „Mylimųjų laiškai“ surinkti gausesnio būrio istorinių asmenybių, tiek vyrų, tiek moterų, tekstai. Skaitydami šią knygą galime įsitikinti, kad išreikšti žodžiais tauriausius jausmus geba visi, ypač jei yra pagauti meilės įkvėpimo. O jūs ar rašote meilės laiškus? Pasinaudojus D. Levithano „Įsimylėjėlių žodynu“ tikrai pavyks!

Parengė vyr. bibliotekininkė S. Petrauskienė

Beržų g. 50 LT-36145
Panevėžys

Tel. (8 45) 58 70 50
El. p info@panrbiblioteka.lt
Įstaigos kodas: 190402747

Skaitytojai aptarnaujami:
I–V 10.00–18.00, VI 10.00-16.00
Tel. (8 45) 58 70 48