Teisinga informacija – duomenų bazėse

Atnaujinta: Ketvirtadienis, 08 gruodžio 2022 12:31 Duomenų bazės

Panevėžio rajono savivaldybės viešoji biblioteka siūlo reikalingos informacijos nemokamai ieškoti duomenų bazėse. Naudotis jomis galima ne tik bibliotekos kompiuteriuose, bet ir iš namų, t.y., biblioteka suteikia nuotolinę prieigą prie šių informacijos šaltinių. Norint šią prieigą gauti reikia kreiptis į bibliotekos darbuotoją el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. ar telefonu (845) 587048. 

Pastaruoju metu labai išaugus informacijos srautams daug kalbama apie gebėjimą atsirinkti tikras ir reikalingas žinias. Vienas iš geriausių būdų - ieškoti duomenų bazėse. Duomenų bazė (angl. database) -  tai įvairių duomenų (straipsniai, knygos, vaizdo ir garso medžiaga) susistemintas ir sutvarkytas rinkinys, kuriuo galima individualiai naudotis elektroniniu būdu. Duomenų bazėse parteikta informacija nėra laisvai prieinama internete. Jose pateikiama informacija, surinkta iš patikimų šaltinių ir patikrinta mokslininkų. Gausu pilno teksto knygų, muzikos kūrinių, video, paskaitų. Mūsų bibliotekoje yra užprenumeruotos dvi užsienio duomenų bazės : EBSCO ir Naxos Music Library.
EBSCO publishing – tai visateksčiai mokslo ir populiarieji žurnalai medicinos, verslo, ekonomikos klausimais, laikraščiai, žinynai anglų kalba, duomenys apie verslo kompanijas, fotografijos, žemėlapiai, vėliavos, el. knygos. EBSCO bazės paketą sudaro virš 50 duomenų bazių, Lietuvoje jų yra užprenumeruota 11. Keletą jų trumpai paminėsiu.
ACADEMIC SEARCH COMPLETE apima su humanitarinių ir gamtos mokslų klausimais susijusią informaciją. Joje galima ieškoti informacijos istorijos, literatūros, švietimo, psichologijos, sociologijos, politikos, tarptautinių santykių, teisės, fizikos, ekologijos, medicinos, kompiuterinių technologijų ir kitomis temomis. Publikuojami leidiniai „Sociology“, „History and Theory“, „British Journal of Psychology“, „Science“ ir kt.
BUSINESS SOURCE COMPLETE duomenų bazėje pateikiami ekonomikos, verslo, rinkodaros, vadybos, finansų, buhalterinės apskaitos temomis visateksčiai moksliniai straipsniai ir bibliografinė informacija. Papildomai pateikiamos įvairių pasaulio šalių ekonominės ataskaitos, finansiniai rodikliai, rinkos tyrimų ataskaitos, konferencijų pranešimų medžiagos, SWOT analizės. Išsamią informaciją pateikia daugiau nei 1.1 milijonas didžiausių pasaulyje valstybinių ir privačių kompanijų.
ERIC yra JAV švietimo departamento Informacijos centro kuriama referatinė duomenų bazė švietimo klausimais. Čia siūloma 1 000 leidinių su referatais. Duomenų bazė atnaujinama kas ketvirtį.
HEALTH SOURCE: NURSING/ACADEMIC EDITON duomenų bazė siūlo 500 visateksčių mokslinių periodinių leidinių įvairiais medicinos bei slaugos klausimais, iš jų daugiau 450 recenzuojamų mokslinių leidinių, taip pat pateikia 850 mokslinių leidinių su referatais. Šioje duomenų bazėje yra „Clinical Nursing Research“, „Creative Nursing“.
MASTERFILE PREMIER duomenų bazė ypač populiari tarp viešųjų bibliotekų; ji orientuota ne tik į akademinį vartotoją, bet skirta ir platesniam skaitytojų ratui. Čia greta mokslinių žurnalų pateikiama daug populiaraus turinio periodinių leidinių. Bazė siūlo 2 000 visateksčių žurnalų. Temos - verslas, sveikata, išsilavinimas, bendramokslinės,  problemos. NEWSPAPER SOURCE bazėje pateikiama daugiau kaip 200 visateksčių regioninių JAV dienraščių, keliasdešimt tarptautinių leidinių. Čia yra tokie leidiniai kaip „The Christian Science Monitor“, „The Boston Globe“, „The Detroit Free Press“, „The Houston Chronicle“, „The Times (UK)“ ir kiti.
GREEN FILE duomenų bazė apima ekologijos temas: globalinį atšilimą, taršą, medžiagų perdirbimą, neigiamą ir teigiamą žmogaus poveikį ekologijai ir kt.
EBSCO eBooks - 193 626 pavadinimų knygos, universitetų leidiniai, įskaitant Oksfordo, Kembridžo, MIT ir kt. Temos – žemės ūkis, pagalbiniai istorijos mokslai, bibliografija, bibliotekų mokslas, edukacija, vaizduojamasis menas, geografija, antropologija, poilsis, Amerikos istorija, kalba ir literatūra, teisė, medicina. Trumpas EBSCO paieškos vadovas.
NAXOS MUSIC LIBRARY Muzikos duomenų bazėje nepaprasta muzikos įvairovė nuo klasikinių kūrinių iki džiazo, bliuzo, roko ir pop garso įrašų. Gausybė garsinių knygų, kino filmų muzikos, muzikos vaikams, operos libretų, paskaitų apie klasikinės muzikos istoriją. Ja taip pat galima naudotis nuotoliniu būdu, ne tik bibliotekos kompiuteriuose.
Tačiau dar didesnes galimybes Jums gali pasiūlyti Lietuvos nacionalinė M. Mažvydo biblioteka. Prisijungę su skaitytojo pažymėjimu be jau minėtos EBSCO čia rasite ir tokias duomenų bazes, kaip JSTOR Collections, (mokslinių žurnalų archyvas, kuriame sukaupti viso teksto žurnalai meno, muzikos, istorijos, literatūros, kalbotyros, statistikos, ekonomikos, psichologijos, ir kt. temomis), Cambridge Journals Online ( pateikiami 2003–2006 m. viso teksto moksliniai žurnalai humanitarinių, socialinių, technologijos, fizinių ir biomedicinos mokslų klausimais), Medici.tv, (viena didžiausių duomenų bazių pasaulyje, transliuojanti išskirtinės kokybės klasikinės muzikos vaizdo įrašus, tiesioginius koncertus ir spektaklius), Springer Journals ir dar keletą kitų bazių.
Kviečiame naudotis šiais didžiuliais išminties ir žinių lobynais.

Parengė D. Pamerneckytė

Beržų g. 50 LT-36145
Panevėžys

Tel. (8 45) 58 70 50
El. p info@panrbiblioteka.lt
Įstaigos kodas: 190402747

Skaitytojai aptarnaujami:
I–V 10.00–18.00, VI 10.00–16.00
Tel. (8 45) 58 70 48