Ieškokite moters ir knygose

Atnaujinta: Antradienis, 08 kovo 2022 09:02 Knygos apie moteris

„Ieškokite moters“, – dažnai sakoma neaiškioje situacijoje. Ieškokite moters, nes visa, tiesiogiai ar ne, daroma (dėl) jos. Kūrėja, mūza, veikėja, įkvėpėja, deivė – daugybe epitetų vadinamos moterys, ir visgi, kiek žodžių joms beskirtume, moters tema neišsemiama:

Istorikės, humanitarinių mokslų daktarės Anelės Butkuvienės knygoje „Garsios Lietuvos moterys“ kviečiama pažvelgti į mūsų istorinę praeitį. Lietuvoje moterų emancipacija buvo vėlyvesnė nei Vakarų pasaulyje – tai lėmė istorinės aplinkybės. Kelis šimtmečius daugiau buvo žinoma tik apie valdovų ir didikų šeimų moteris, tačiau nuo 18 a. antrosios pusės moterų veiklos ir raiškos laukas išsiplėtė. Šioje knygoje skaitytojas gali tikėtis nemaža atradimų – čia aprašyta daugiau nei 40 moterų, kai kurių jų vardai gali būti mažai žinomi ar nežinomi visai. Laikantis faktų tikslumo ir istorinio nuoseklumo, ši unikali retrospektyva pradedama 14 a. kunigaikštienės Birutės – didžiojo kunigaikščio Kęstučio žmonos ir Vytauto Didžiojo motinos – istorija, ir baigiama medikės, dėstytojos talentingos mokslininkės Jadvygos Tiknienės (1912–2003 m.) paveikslu.
„Kiekviena moteris – deivė“, teigia knygos tokiu pavadinimu autorė medicinos mokslų daktarė, psichiatrė, Jungo psichoanalizės pasekėja J. Sh. Bolen. Neretai moteriai, stipriai veikiamai kultūrinių stereotipų, sunku suvokti galingas pasąmonės jėgas, lemiančias kasdienius poelgius ir savijautą. Remdamasi archetipais ir mitologiniais tipažais, autorė sukūrė naują tipologiją, kurią perpratusi ir atpažinusi savąjį tipą, moteris ima geriau suprasti save, santykius su vyrais, kitomis moterimis, tėvais ir vaikais. Knyga atveria naują moteriškosios psichologijos perspektyvą, tad naudinga ir vyrams, ir psichoterapeutams.
Vienos žymiausių 20 a. prancūzų rašytojų Francoise‘os Sagan romano Išsidažiusi moteris tema – itin mėgstama pačios autorės: vyro ir moters santykiai, aistra ir abejingumas, daug žadanti užsimezgančio romano pradžia ir jausmų žlugimas. Čia prancūziška elegancija persipynusi su mylinčių žiaurumu ir nemylinčių abejingumu, su aistromis ir intrigomis.
Islandų rašytojo Hallgrimur‘o Helganson‘o romanas „1000° moteris“   iš dalies paremtas faktais ir tikrų asmenų gyvenimu, tačiau, pabrėžia autorius, nereikia painioti tikrovės su rašytojo sukurtais veikėjų likimais. O pagrindinės knygos veikėjos Herbjorgos likimas išties įspūdingas – tarsi didelis, nesibaigiantis nuotykis. Juokinga ir liūdna, šiurkšti ir švelni, persmelkta puikaus juodojo humoro ir išminties – tokia aštuoniasdešimtmetės lūpomis papasakota moters istorija.
Kultinio amerikiečių rašytojo Charles‘o Bukowski‘o kūryba abejingų nepalieka – vieni ja baisisi, kiti žavisi. Ne veltui trumpos istorijos laikomos šio literatūros chuligano „arkliuku“, taip mėgstamu ištikimų jo skaitytojų ir gerbėjų – paprastu stiliumi jis taikliai kalba apie visa ko beprasmybę, pinigų trūkumą, barų kultūrą ir laisvai besiliejantį alkoholį. 30-ties apsakymų rinkinys „Dailiausia moteris mieste“ – tai ne tik sarkastiški, tikroviški ir siurrealistiškai fantasmagoriški pasakojimai, tai 30 progų geriau pažinti Bukowski‘o kūrybą.
Britų žurnalistės, satyrinės laikraščio skilties apie įžymybes autorės Caitlin‘os Moran knyga „Kaip būti moterimi“ – tiesmukas, nelabai dorovingas ir visai nepatogus pasakojimas apie moterį ir moteriškumą. Knygoje Caitlin‘a šmaikščiai pasakoja savo išgyvenimų istorijas – nuo nerangios paauglystės, meilės ir nemeilės sau bei kitiems iki santuokos ir motinystės išbandymų.
Šios ir daugiau knygų moterims ir apie moteris – Panevėžio rajono savivaldybės bibliotekos parodoje ir lentynose. Kviečiame užsisakyti knygas el. paslaugų portale ibiblioteka.lt

Parengė Skirmantė Zelenkienė

Beržų g. 50 LT-36145