Piemenėlio dūdelė pagal Zikarų Juozuką

Atnaujinta: Antradienis, 01 birželio 2021 15:49

Sekminės – piemenų šventė. Zikarų Juozukas - septynių metų piemenėlis iškilęs iki garsaus pedagogo, profesoriaus ir didaus skulptoriaus. Prisimindami menininko 140-ąsias gimimo metines lankomės rajono bibliotekose, mokyklose su keramike Genovaite Vaičikauskiene.

Sklinda gyvas prisiminimas, kad dar vaikas būdamas Juozukas radęs molio gabalą prie gimtos trobos Paliukų kame. Būsimasis skulptorius tyrinėdamas medžiagos plastiškumą, suspaudė jį gniutulą, o likę įspaudai priminė avinėlį. Menininkas dar vaikystėje pajuto šios medžiagos jėgą ir kūrybines galimybes... (iš muziejininko Virginijaus Kiršgalvio pasakojimo).
Paskelbus 2021 metus Juozo Zikaro metais, norime jaunąją kartą supažindinti su žymiu skulptoriumi per jo  vaikystės kasdienybės prizmę, kurią mums padėjo pajausti ir prie jos prisiliesti profesionali keramikė nuo Subačiaus Genovaitė Vaičikauskienė. Piemenėliai leisdami dienas gamtoje, prigalvodavo įvairių veiklų – viena iš jų švilpynių, dūdelių gamyba. Todėl ir mes, šiuo pagrindu sukūrėme edukaciją skulptoriaus metams paminėti „Piemenėlio dūdelė pagal Zikarų Juozuką“. G. Vaičikauskienė žinoma, švilpynių kūrėja, gebanti prakalbinti molio gabalėlį įvairiausiais paukščių balsais, mokė Piniavos, Paįstrio vaikus keramikos paslapčių. Pasakojo apie molio rūšis, degimo niuansus, savo bei Juozo Zikaro kelią į profesionalųjį meno pasaulį. Prisilietimas prie gamtinės medžiagos įtraukė ir mokinukus  į žaismingą kūrybinį atradimų procesą. Galimybė pačiam dažais dekoruoti molio paukštuką, kuris džiugins kiekvieną savo giesmele, pažadino tą Juozuko meno žinių nenumaldomą troškulį, kuris profesorių lydėjo visą gyvenimą.

Parengė L. Žukauskaitė

Beržų g. 50 LT-36145