Vienos knygos istorija : „Meistras ir Margarita“

M. Bulgakovas. Meistras ir Margarita

„Rankraščiai nedega.“ Turbūt nėra žmogaus, kuris nebūtų girdėjęs šios lakios frazės. Kaip ir „Anuška jau nusipirko saulėgrąžų aliejaus, ir ne tik nusipirko, bet net ir išliejo. Taigi posėdis neįvyks.“ „Nėra dokumentų, nėra ir žmogaus“. Neapsirinkate – tai vieno mistiškiausių ir žinomiausių xx a. romanų - Michailo Bulgakovo “Meistras ir Margarita“ - citatos.

Gegužės 15 d. sukanka 130 metų, kai gimė žymus rusų rašytojas, scenaristas M. Bulgakovas, savo kūriniuose daugiausia vaizdavęs ano laikmečio rusų inteligentijos gyvenimą. Tačiau jo kūryba ne visad įtiko tuometinei valdžiai ir ideologijai.
Nors M. Bulgakovas parašė tikrai ne vieną garsų kūrinį, viso jo gyvenimo veikalu yra laikomas romanas „Meistras ir Margarita“. Šiandien ši knyga vadinama rusų literatūros brangakmeniu. „Meistras ir Margarita“ – tai visas Bulgakovo gyvenimas, visos jo kančios, visas patirtas liūdesys. Tai ironija, groteskas, sarkazmas, komedija... Tai šedevras, dažnai prilyginamas J. V. Getės „Faustui“.
Šio romano, kaip ir jo herojų, istorija tragiška ir tuo pačiu be galo įdomi. Teigiama, kad 1922 m. Michailui Bulgakovui buvo įteikta Aleksandro Chajanovo knyga , kurios pagrindiniai veikėjai buvo šėtonas ir studentas, vardu Bulgakovas. Remiantis rašytojo žmonos prisiminimais, būtent šios knygos dėka po 7 metų M. Bulgakovas pradėjo rašyti romaną „Meistras ir Margarita“.
Nedaug kas žino, kad šis Bulgakovo romanas buvo skirtas mylimajai rašytojo moteriai - Elenai Sergejevnai Nurenberg. Knyga buvo rašoma daugiau nei 10 metų ir baigta likus mėnesiui iki autoriaus mirties.
Rašytojas pats buvo sudeginęs pirmąjį „Meistro ir Margaritos“ juodraštį, laikinai nutaręs, kad bergždžia rašyti tai, ko neįmanoma išleisti. Vėliau jį atkūrė iš atminties. Iš čia ir garsioji frazė „Rankraščiai nedega“.
Meistras ir Margarita“ pirmą kartą buvo publikuotas po Stalino mirties 1966 m. žurnale atskiromis dalimis. Nuo rašytojo mirties buvo praėję 26 metai... Kūrinys beregint paplito po pasaulį, buvo verčiamas, teatralizuojamas, ekranizuojamas.
XX a. septintajame dešimtmetyje Mickas Jaggeris, įkvėptas „Meistro ir Margaritos“, parašė Rolling Stones dainą „Užuojauta Šėtonui“ (Sympathy for the Devil).
Oskaro Koršunovo spektaklis „Meistras ir Margarita“ Tarptautiniame Avinjono teatrų festivalyje Prancūzijoje 2000 metais pelnė tarptautinį pripažinimą.
Daugiau apie šį romaną pasiskaityti galite čia
Bibliotekos fonduose yra ne tik “Meistras ir Margarita“, bet ir kiti šio autoriaus kūriniai: garsioji apysaka „Šuns širdis“, romanai „Baltoji gvardija“, „Pono de Moljero gyvenimas“, „Teatrinis romanas“ , „Jaunojo gydytojo užrašai“, pagal kurį Netflix sukūrė serialą. Knygos išleistos lietuvių ir rusų kalbomis.

Pasimėgaukite gera literatūra.

Parengė D. Pamerneckytė