"Man patiko tik vandenys gilūs..."

Parodos fragmentas

Pasaulinę poezijos dieną, kovo 21-ąją, pasitinkame prisimindami poetą Vytautą Mačernį. Nors žuvo būdamas vos 23-ejų, poetas visuotinai pripažįstamas lietuvių literatūros klasiku, tarp kurių yra bene jauniausias. 2021-ieji - paskelbti Vytauto Mačernio metais - švenčiamas poeto gimimo šimtmetis.

Vytautas Mačernis gimė 1921 m. birželio 5 d. Šarnelės kaime – šiauriniame Šiaurės Lietuvos pakraštyje, netoli Žemaičių Kalvarijos.
Šarnelėj užgimė Vytauto Mačernio poezija: iš 209 mums žinomų jo eilėraščių apie 200 sukurta Šarnelėj. "Čia jis sustojo, čia ieškojo atsakymų, kuriuos jam kėlė neramusis pasaulis. Atsakė eilėraščiais. Atsiskyręs ieško žodžio. Surastas žodis tveria pasaulį.“/ Tomas Sakalauskas

Aš buvau visada per daug rimtas,/ Man patiko tik vandenys gilūs...“, - atviravo Vytautas Mačernis viename iš sonetų. Pasak Viktorijos Daujotytės, poeziją V. Mačernis matė ir suprato kaip universalią prasmių programą. Jo poezijoje – jokių konkrečių istorinių įvykių, socialinių laiko atgarsių – okupacijų, karo. „Viskas yra tik žmogaus dvasioje, galutinėje ir vienintelėje dvasinėje tikrovėje: šiurpe, nerime, vienatvėje, džiaugsme“. Vytauto Mačernio poezija gali būti interpretuojama kaip vieno gyvenimo istorija.

Virtualioje parodoje dalinamės bibliotekoje parengtos parodos fragmentais ir siūlome sudominusią Vytauto Mačernio poezijos knygą, arba knygą apie poeto gyvenimą ir kūrybą užsisakyti elektroniniame kataloge:
Dūžtančios formos : romanas apie Vytautą Mačernį : biografinis romanas / Aldona Ruseckaitė. Autorė knygoje praskleidžia paslapties šydą apie poeto gyvenimą ir daugiau papasakoja apie moterį, kurią jis taip dievino;
Karalių gėlė iš Žemaitijos pelkių : sugrąžinantys Vytauto Mačernio skaitymai 85-aisiais jo būties metais/ Viktorija Daujotytė;
Vytautas Mačernis ir jo karta/ Virginija Balsevičiūtė;
Man patiko tik vandenys gilūs : poezijos rinktinė/ Vytautas Mačernis;
Vėl žemės ilgesy: poezija / Vytautas Mačernis;
Po ūkanotu nežinios dangum: poezija, proza, laiškai/ Vytautas Mačernis;
Žmogaus apnuoginta širdis: eilėraščiai/ Vytautas Mačernis
Sielos paveikslas : eilėraščiai, esė, dienoraščių ir laiškų ištraukos/ Vytautas Mačernis;
Sielos paveikslas: Plokštelė/ V. Mačernis ; muzika V. Bartulio ; skaito Valentinas Masalskis;

Parengė Rima Karpinskienė

Beržų g. 50 LT-36145