Knygų metas. Ilgiems Advento vakarams

Atnaujinta: Antradienis, 08 gruodžio 2020 10:27

Prieš didžiąsias metų šventes ateina susikaupimo, ramybės, apmąstymų metas – Adventas. Ką paskaityti jaukiai įsitaisius namuose, kai aplink karaliauja tamsa? Siūlome keletą knygų iš mūsų bibliotekos fondų, knygų, kurios, jei tik pasirodys jums įdomios, ne tik sutrumpins ilgus vakarus, bet ir suteiks žinių, peno apmąstymams, gal net diskusijoms.

M. Curie muziejaus Paryžiuje ir rašytojos Marjon Ogiusten išleista knyga „Marija Kiuri. Moteris, pralenkusi laiką“.
Marijos Kiuri vardas yra vienoje gretoje su kitų garsių mokslininkų vardais - Dmitrijaus Mendelejevo, Alberto Einšteino, Sofijos Kovalevskajos... Marija Sklodovska ir jos vyras Pjeras Kiuri pirmieji atrado tokį reiškinį kaip radioaktyvumas. Šios moters gyvenime buvo ir džiaugsmo, ir tragedijų... Bet iki gyvenimo galo ji ištikimai dirbo mokslui. Tai nuostabi knyga apie Mariją Sklodovską-Kiuri – pirmąją moterį, tapusią Sorbonos universiteto profesore, dviejų Nobelio premijų laureate, savo darbais atvėrusia kelią branduolinės fizikos raidai ir šiuolaikinei onkologijai. Knyga gausiai iliustruota nepublikuotomis nuotraukomis ir asmeniniais laiškais iš šeimos archyvo.
Frans de Waal yra žymus primatologas ir etologas, parašęs knygą „Paskutinis Mamos apkabinimas.“ Tai - ne romanas. Ir tai net ne apie mus, žmones. Tai šimpanzės, vardu Mama, istorija. 59 metų šimpanzė buvo arti mirties – ji nebevalgė, negėrė, vien tik gulėjo susisukusi į kamuoliuką. Tačiau, išvydusi seną mokslininką, kuris atvyko su ja atsisveikinti po 40 metų nesimatymo, senutė tiesiog nušvito. Šiek tiek atsigėrusi ji ėmė myluoti savo draugą – seniau užsimezgęs ryšys buvo akivaizdus. Knygoje aprašytą jautrų epizodą galima rasti ir „Youtube“ svetainėje. Tai knyga visiems, besidomintiems mus supančiu pasauliu, visiems, kurie nori geriau perprasti gyvūnus ir jaučiantiems, kad apie gyvąją gamtą dar labai daug ko nežino.
Žymus fizikas ir kosmologas Seanas Carrollas knygoje „Apie gyvybės ir Visatos kilmę“ kalba apie gyvybę ir mirtį,  pasakoja, kaip atrodo pasaulis. Lyginant su Visata, žmogus mažesnis už atomą Žemės mastelyje. Mes maži, Visata neaprėpiama, konstatuoja Seanas Carrollas. Ir mes neturime instrukcijos, kaip ją pažinti. Ir vis tik žinome neįtikėtinai daug. Autorius pasakoja lengvai, suprantamai ir įdomiai, parodydamas, kaip neįtikėtini mokslo atradimai, padaryti per pastarąjį šimtmetį, pakeitė mūsų supratimą apie pasaulį ir, tuo pačiu, patį pasaulį taip pat.
Garsaus gamtos tyrinėtojo Selemono Paltanavičiaus knyga „Pakalbinti stebuklai. Lietuvos gamtos ir lietuvių įdomybės“ padės pamatyti neįprastus, tačiau visai šalia slypinčius mūsų unikalios gamtos stebuklus.
Rašytojas skaitytojus kviečia apsilankyti Žuvinto take, kuriame girdisi įvairiausių paukščių balsai, vilioja užsukti į Kuršių Neriją, ar pasižvalgyti po gražiausias Lietuvos girias. Autorius pasakoja apie tik mūsų kraštams būdingus gyvūnus, aptaria įvairiausius lietuviškus mitus bei padavimus. Apsižvalgę atidžiau pamatysime, kad sava gamta yra vis dar neištyrinėta, o joje slypi daugybė paslapčių, kurios gali nustebinti net visko mačiusius pasaulio keliautojus. Juk ne veltui užsieniečiai žavisi mūsų šalimi ir jiems ši atrodo nepaprasta.
Svenssono Patriko, švedų meno ir kultūros žurnalisto knyga „Apie ungurius ir žmones“ – tai pasakojimas apie paslaptingiausią pasaulio žuvį – ungurį. Neįtikėtina, bet net ir šiandien mokslininkai apie šią žuvį neturi daug žinių. Iki šiol neaišku, kaip unguriai iš tiesų dauginasi, ar turi lytį ir kodėl pasirenka tokį sudėtingą savo gyvenimo kelią. O jis išties sudėtingas. Tik užgimę Atlanto vandenyne, Sargasų jūroje jie iš karto leidžiasi į ilgą kelionę Europos link...kol apsistoja. Po kelių dešimčių sėslaus gyvenimo unguriai patraukia atgal į Sargasų jūrą, kur dauginasi ir taip baigia savo dienas šiame pasaulyje. Debiutinė autoriaus knyga apie ungurius buvo apdovanota Augusto premija ir tapo perkamiausiu negrožiniu leidiniu Švedijoje 2019-tais metais.
Bestselerių autorė Sara Vilson knygoje „Įveiktas nerimas: pirmiausia pabaisą paverskime gražuole" pasakoja apie viso savo gyvenimo palydovą - nerimą: jį analizuoja, apžvelgia gydymo metodus ir trumpalaikius pagalbos sau būdus. Kova su nerimu – tai nuolatinė kelionė, kurioje vis tenka ieškoti geresnio kelio sau ir savo kompanionui – nerimui. Taip autorė apibūdina savo gyvenimą.
S. Vilson patarimai, kuriuos ji pateikia knygoje yra ne tik apgalvoti, bet ir išbandyti. Beje, vienas iš S. Vilson patarimų – sąmoningai atsisakyti dalyvavimo ten, kur jaustumėtės negerai. Įsitaisyti ant sofos ir praleisti vakarą ramiai žiūrint filmą – puikus kovos su nerimu būdas.
Dalius Stancikas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro specialistas, „Bernardinai.lt“ portalo redaktorius išleido knygą „Kūju per Lietuvos istoriją“.
Jokia paslaptis, kad pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje vyksta informacinis karas prieš antisovietinės rezistencijos dalyvius. Nesiskaitant su faktais, rezistencijos istorija straipsniuose ir knygose perrašoma iš esmės pagal sovietinį istorijos pasakojimą. Knygoje pateikiamas atsakas šiai melo lavinai. Nesusitelkdamas į kurį vieną atvejį D. Stancikas analizuoja ryškiausius rezistencijos istorijos „perrašymo“ epizodus, leisdamas kalbėti gausiems šaltiniams ir amžininkų liudijimams.
Knygoje persipina šiandieninės diskusijos ir karo bei pokario meto ginkluotos rezistencijos istorijos klausimai.


Užsisakyti sudominusią knygą galite paspaudę šią nuorodą : Gero laiko su knyga

Parengė D. Pamerneckytė

Beržų g. 50 LT-36145
Panevėžys

Tel. (8 45) 58 70 50
El. p info@panrbiblioteka.lt
Įstaigos kodas: 190402747

Skaitytojai aptarnaujami:
I–V 10.00–18.00
Tel. (8 45) 58 70 48