Projektas “Saugus socialinis žiniatinklis”

Atnaujinta: Trečiadienis, 18 lapkričio 2020 12:27 Projektas “Saugus socialinis žiniatinklis”

 Socialiai pažeidžiamų vaikų saugumo internete didinimas per socialinę pagalbą

„Saugus socialinis žiniatinklis“ (angl. SocialWeb – SocialWork) Europos Sąjungos finansuojamas tarptautinis projektas, kurio metu kuriami mokymai bei vertinamas jų poveikis darbuotojams tiesiogiai savo darbe susiduriantiems su vaikais ir jaunimu iš socialiai pažeidžiamų grupių.

  Artėjanti saugaus interneto diena (2013 m. vasario 5 d.) vėl gvildens vaikų ir jaunimo saugumo internete problemą. Šiandien yra įgyvendinama visa eilė projektų bei sukurta įvairių priemonių padedančių užtikrinti saugumą internete. Tačiau privaloma nuolat atkreipti visuomenės dėmesį į šią problemą ir apsaugoti vaikus, ypač iš socialiai pažeidžiamų visuomenės grupių, kovojant su neteisėtu ir žalingu interneto turiniu bei elgesiu. Būtent pastarieji vaikai jaučiasi itin nesaugūs ne tik socialinėje aplinkoje, bet ir socialiniame tinkle.
Mažai tikėtina, jog socialiniu ir švietimo požiūriu vaikus ir jaunimą iš pažeidžiamų visuomenės sluoksnių, informacija apie saugų internetą pasiekia iš šeimos narių ar mokyklos. Todėl šis projektas yra nukreiptas į naujų veikos formų, metodų sukūrimą dirbant su vaikais iš socialiai pažeidžiamų grupių turint tikslą, kad socialinė pagalba tų darbuotojų, kurie tiesiogiai darbe susiduria su minėtų grupių vaikais sustiprins pastarųjų saugumą internetinėje erdvėje.
„Nors ir, įvairiose įstaigose dirbantys asmenys tokie kaip socialiniai darbuotojai, bibliotekininkai, ar pedagogai yra susipažinę su socialiniu žiniatinkliu, jo galimybėmis, kylančiomis grėsmėmis ir pavojais, tačiau ši sritis daugeliui iš jų yra tam tikras iššūkis“, - teigia projekto koordinatorė Jutta Croll.
Lietuvoje projektą “Saugus socialinis žiniatinklis” įgyvendina asociacija “Viešieji interneto prieigos taškai” kartu su Pasvalio, Pakruojo, Varėnos, Radviliškio, Klaipėdos, Panevėžio, Šilutės, Plungės rajono savivaldybių bibliotekomis. Viešuosiuose interneto prieigos taškuose (toliau - VIPT), kurie įsteigti kaimo bibliotekose, vaikai yra pagrindiniai lankytojai ir naudojimąsis internetu jų tarpe yra viena populiariausių paslaugų. Atliko tyrimo duomenimis buvo nustatyta, kad daugiau nei 30% besilankančių VIPT-uose vaikų yra iš socialiai pažeidžiamų šeimų. Kadangi VIPT darbuotojų t.y bibliotekininkų kasdieninis darbas yra tik sąlyginai susijęs su kompiuteriu ir internetu šiems asmenims būtina suteikti daugiau žinių kovoje su neteisėtu bei žalingu turiniu internete, tam kad jie įgytų reikalingą kompetenciją apsaugoti jaunimą ir vaikus nuo tykančių pavojų internetinėje erdvėje.
Pirmajame projekto etape šalyse partnerėse buvo atliktas tyrimas, kurio metu buvo apklausti 200 žmonių savo darbe susiduriančių su vaikais ir jaunimu iš socialiai pažeidžiamų grupių. Anketoje buvo užduodama visa eilė klausimų susijusių internetinių grėsmių bei pavojingo elgesio samprata. Respondentų teigimu, vaikai ar jaunimas su kuriais jie dirba turi arba potencialiai gali turėti neigiamos patirties naudodamiesi internetu. Anketos dalyviai nurodė, jog dažniausiai vaikai ar jaunimas užmezga kontaktus su nepažįstamais asmenimis (47%), patiria problemų internete (46%), susiduria su pornografija (41%) ar įžeidžiančiomis bei nepadoriomis žinutėmis (41%).
Apklausos rezultatai rodo, jog žmonėms savo darbe susiduriantiems su vaikais iš socialiai pažeidžiamų grupių trūksta žinių ir kompetencijos kaip teisingai kovoti su internetinėmis grėsmėmis. Net 81% nurodė, kad juos domina mokymai susiję su socialinio žiniatinklio panaudojimu ir jo pritaikymu dirbant su vaikais ir jaunimu. Respondentai apytiksliai nurodė, kad daugiau nei 60% pas juos besilankančių vaikų yra iš socialiai pažeidžiamų visuomenės grupių.
Statistiką galite rasti čia: http://socialweb-socialwork.eu/content/sections/index.cfm/secid.9/secid2.28
Tyrimo santrauką galima rasti čia: http://socialweb-socialwork.eu/content/activities/index.cfm/ndc.3149/ndcdc.2/key.63
Pirmojo projekto etapo apklausos rezultatai čia: http://socialweb-socialwork.eu/content/activities/index.cfm/ndc.3149/ndcdc.2/key.63

Apie projektą Saugus socialinis žiniatinklis
 “Saugus socialinis žiniatinklis” - tai žinių gilinimo projektas finansuojamas Europos Saugaus Interneto Programos ir koordinuojamas vokiečių organizacijos Stiftung Digitale Chancen. Projekto partneriai yra Nobody’s Children Foundation (Lenkija), Fundación Esplai (Ispanija), Narodni centrum bezpecnejsiho internet (Čekija) ir Asociacija viešieji interneto prieigos taškai (Lietuva). Projekto trukmė 24 mėnesiai nuo 2012 m. gegužės iki 2014 m. gegužės mėnesio. Projekte svarbų vaidmenį atlieka ekspertai: John Carr, Dr. Per Christiansen (Hans-Bredow-Institutas), Dr. Renata Geležinienė, (Lietuvos Pedagogų asociacija), Loreta Križanauskienė (Asociacija Langas į ateitį), Andreas Link (jugendschutz.net), Prof. Sonia Livingstone (Londono Ekonomikos mokykla), Tink Palmer (Marie Collins fondas), Ana Luiza Rotta Soares (PROTEGELES)
Daugiau informacijos rasite projekto svetainėje: www.socialweb-socialwork.eu arba galite kreiptis šiuo elektroniniu pašto adresu: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..

Apie asociaciją “Viešieji interneto prieigos taškai”
VIPT asociacija - tai nevyriausybinė organizacija veiklą vykdanti jau daugiau nei šešerius metus. Asociacija skatina ir vykdo teigiamas iniciatyvas Lietuvos Respublikos kaimiškose vietovėse informacinių technologijų galimybių sklaidos, suaugusiųjų ir vaikų užimtumo bei švietimo srityse.
 
Kontaktinis asmuo
Inga Žemaitienė
Projektų vadovė
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
www.vipt.lt

Beržų g. 50 LT-36145
Panevėžys

Tel. (8 45) 58 70 50
El. p info@panrbiblioteka.lt
Įstaigos kodas: 190402747

Skaitytojai aptarnaujami:
I–V 10.00–18.00, VI 10.00–16.00
Tel. (8 45) 58 70 48