Puziniškio muziejus (Gabrielės Petkevičaitės – Bitės gimtinė)

Puziniškyje gimė ir didžiąją gyvenimo dalį praleido žymi visuomenės, kultūros veikėja, pedagogė, filantropė, rašytoja Gabrielė Petkevičaitė-Bitė. Savo tėvo, garsaus gydytojo, šviesuolio Jono Petkevičiaus ideologiją – nešti šviesą ir kultūrą krašto –žmonėms, ji įgyvendino savo darbais.
G.Petkevičaitės -Bitės švietėjiška, visuomeninė veikla išaugo į stiprų tautinį judėjimą.
Spaudos draudimo laikotarpiu Petkevičių namuose buvo vykdoma lietuviška veikla – slepiama draudžiama literatūra, ruošiami slapti inteligentijos susibūrimai, apylinkių gyventojai mokomi rašto.
Puziniškyje  trumpą laiką gyveno rašytoja Žemaitė. Savo kartu  sukurtus kūrinius rašytojos išleido pasirašę slapyvardžiu ,‚Dvi moteri“.
Raudonplyčio dvarelio išvaizda nepakitusi nuo tų laikų, kai jį projektavo ir statė Jono Petkevičiaus šeima 20 a. pradžioje.
Nuo 1987 metų muziejumi rūpinasi Panevėžio rajono savivaldybės viešoji biblioteka. 2009 m. buvo vykdoma vidaus patalpų atnaujinimo rekonstrukcija ES lėšomis.
Muziejus lankytojams primena svarbius tautos kultūros istorijos įvykius, atskleidžia G.Petkevičaitės ir jos bendražygių gyvenimo bei veiklos faktus.
Muziejuje galima susipažinti su ekspozicija, skirta vaikų rašytojui, pedagogui Matui Grigoniui.
Muziejuje veikia edukacinės programos, vyksta kultūriniai renginiai, teikiama G.Petkevičaitės -  Bitės literatūrinė premija.

DARBO LAIKAS
Antradieniais-šeštadieniais 9.30 - 18.00 val.
Pietų pertrauka 13.30 - 14.00 val.
Pirmadieniais, sekmadieniais Poilsio dienos
Muziejų galima lankyti susitarus iš anksto.
BILIETŲ KAINOS
Vaikams, moksleiviams 0,60 €
Suaugusiems 1,00 €
Edukacinės programos dalyvio bilietas  1,40 €
KITOS PASLAUGOS
Apjungiant kelias edukacines programas taikomas muziejaus lankymo mokestis papildomai prie dalyvio bilieto.
Iki 10 asmenų 5,00 €
Iki 20 asmenų 10,00 €
Iki 30 asmenų 20, 00 €
INFORMACIJA
Adresas: Puziniškio k., Smilgių sen., Panevėžio rajonas
Telefonai: (8 614) 620 10   (muziejus)
  (8 45) 58 70 46 (biblioteka)
El. paštas:
Muziejininkė: Irena Lesvinčiūnienė

Edukacinės programos:

1.Senoji namų mokykla.

Programos metu supažindinama su istorine medžiaga apie Gabrielės Petkevičaitės-Bitės švietėjišką veiklą. Pagrindinis programos akcentas – namų mokyklos, veikusios I-ojo pasaulinio karo metais šiame dvarelyje, pristatymas. Moksleiviai susipažįsta su senomis mokymo priemonėmis. Patys pasigamina sąsiuvinį (tetradką) bei išbando rašymą žąsies plunksna. Sprendžia matematines užduotis.
Edukacinės programos bilietas 1,40 €

2. Liaudies medicina Petkevičių namuose.
Programos dalyviai supažindinami su senaisiais paprastais gydymo metodais gydant vaistažolėmis, pagal pateiktus vaistažolių pavyzdžius, dalyvauja viktorinoje.
Edukacinės programos pabaigoje ragaujamos vaistažolių mišinių arbatos.
Edukacinės programos dalyvio bilietas 1,40 €

3. Puziniškio krašto kulinarinis paveldas. I dalis. „Ne tik dvaro valgiai: košės“.
Edukacinės programos metu dalyviai supažindinami su Puziniškio dvarelio ir apylinkių kulinarinio paveldo ypatumais. Vyksta viktorina duodamos užduotys atspėti grūdinių kultūrų bei jų produktų pavadinimus. Programos pabaigoje degustuojama ant laužo virta košė.
Edukacinės programos dalyvio bilietas 1,40 €

Renginiai muziejuje:

"Vakarojimai Puziniškio dvarelyje" ("Muziejų nakties" renginiai)

G. Petkevičaitės-Bitės literatūrinės premijos teikimas

G.Petkevičaitės-Bitės literatūrinė premija 2016 m.