Knygnešio dienai

Penktadienis, 08 Kovas 2019 13:58 Juozo Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejus

Panevėžio rajono bibliotekoje  vyko  virtuali kelionė į Juozo Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejų, skirta Knygnešio dienai.

Unikalus ir vienintelis Lietuvoje knygnešių muziejus įsikūręs vaizdingose Krekenavos apylinkėse, Ustronės vienkiemyje esančios sodybos klėtyje. Čia 19 a. buvo Garšvių knygnešių bendrovės susibūrimų vieta, buvo slepiama draudžiama spauda. Muziejaus ekspozicija įkurta 1987 - 1991 metais ir pasakoja apie  knygnešystę – XIX amžiaus Lietuvos istorijos fenomeną.

Ši patriotinė veikla, nukreipta prieš carinės Rusijos vykdytą lietuviškos spaudos ir raidyno draudimo politiką, trukusią daugiau kaip 40 metų. Po 1863 metų sukilimo Rusijos imperijos valdžia uždraudė leisti ir platinti knygas lietuvių kalba, tiksliau, parašytas naudojantis lotyniško pagrindo abėcėle. Lietuviai šiam reikalavimui priešinosi. Lietuviški leidiniai buvo spausdinami užsienyje (tuometinėje Prūsijoje, Mažojoje Lietuvoje, Amerikoje), nelegaliai gabenami per sieną ir platinami Lietuvoje, kuri tuo metu buvo carinės Rusijos imperijos sudėtyje.

Panevėžio Beržų progimnazijos 4 klasės moksleiviai žiūrėjo  filmą apie Juozo Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejų, rašė lietuvišką tekstą rusiškais rašmenimis – graždanka.

Parengė Vidmanta Trečiokienė